- Depilacja Laserowa, Zabiegi na ciało
- 2023-06-29
- 9:21
Depilacja laserowa: skutki uboczne i zalecenia po zabiegu. Czy faktycznie jest się czego obawiać?
Depilacja laserowa to świetna alternatywa dla innych metod usuwania zbędnego owłosienia. Wiele osób zastanawia się jednak, czy na pewno jest to bezpieczny zabieg. Odpowiadamy na pytania dotyczące tego, jak działa laser i jakie skutki uboczne mogą się pojawić po depilacji wykonanej tym urządzeniem. Sprawdź, jak zminimalizować ryzyko pojawienia się niechcianych efektów depilacji laserowej i jakie są przeciwwskazania do jej wykonania. Dowiedz się też, czy depilacja laserowa boli!
Zobacz także artykuł: Depilacja laserowa – dlaczego warto ją wykonać?
Depilacja laserowa – jak działa na skórę i czy jest szkodliwa dla zdrowia?
Depilacja laserowa jest bezpieczną metodą usuwania niechcianego owłosienia z dowolnych części ciała. Jeśli tylko zabieg zostanie przeprowadzany w sposób profesjonalny, a Klientka lub Klient odpowiednio się do niego przygotuje, nie ma obaw co do tego, że pojawią się poważne negatywne skutki depilacji laserowej. Trzeba zaznaczyć, że również po zabiegu trzeba dbać o skórę, na której przeprowadzono zabieg, czyli np. nie opalać jej przez kilka tygodni. Aby nie bać się wykonania takiego zabiegu, warto poznać zasadę działania depilacji laserowej.
Laser stosowany podczas depilacji jest urządzeniem, dzięki któremu można zniszczyć niepożądane owłosienie w sposób trwały. Laser emituje światło o określonej długości fali i właśnie ta informacja jest istotna, jeśli chce się zrozumieć, na czym polega zabieg. Światło emitowane przez urządzenie jest absorbowane przez melaninę obecną w cebulkach włosów. W wyniku podgrzania cebulki (dolnej części mieszka włosowego), dochodzi do trwałego uszkodzenia cebulki i całego mieszka. Laser działa powierzchownie, dlatego nie uszkadza okolicznych tkanek.
Czego można się spodziewać po zabiegu laserem? Kluczowe informacje, których nie można ignorować
Po depilacji laserem skóra może być uwrażliwiona i zaczerwieniona, ale jeśli nie istniały przeciwwskazania do wykonania zabiegu i został wykonany w renomowanym salonie, takie ryzyko jest niewielkie. Zastosowanie chłodzenia w trakcie trwania zabiegu nie tylko niweluje ewentualny dyskomfort, ale też zapobiega oparzeniom. Po pierwszej depilacji laserem nie należy spodziewać się tego, że wszystkie niechciane włosy zostaną usunięte na stałe, ponieważ są one w różnych fazach wzrostu. Depilacja laserowa niszczy skutecznie tylko te włosy, które znajdują się w fazie anagenu, czyli aktywnego wzrostu. Dlatego należy powtórzyć ją kilka razy – to pozwoli osiągnąć najlepsze efekty depilacji laserowej.
Przewodnik po skutkach ubocznych depilacji laserowej – co warto o nich wiedzieć?
O ile lekkie zaczerwienie skóry i delikatny obrzęk, które same ustępują po kilku dniach, trudno nazwać powikłaniami, to w rzadkich przypadkach dochodzi do poważniejszych negatywnych skutków depilacji laserowej. Jednym z nich jest oparzenie po depilacji laserowej, które, jeśli jest łagodne, należy łagodzić hydrożelem, jednak niekiedy konieczna jest wizyta u lekarza. Aby uniknąć oparzenia, trzeba wybierać renomowane salony i odpowiednio przygotować się do zabiegu, a także stosować się do zaleceń po jego wykonaniu. Warto też pamiętać o tym, że stan skóry przed zabiegiem powinien zostać sprawdzony przez kosmetologa. W dobrych salonach kosmetycznych wykonuje się także próbę laserową, aby przekonać się, jak reaguje skóra. Po zabiegach w takich miejscach Klientki i Klienci niezwykle rzadko doświadczają bardziej odczuwalnych efektów ubocznych depilacji laserem.
Efekty uboczne depilacji laserowej, które mogą wystąpić:
- zaczerwienienie, opuchnięcie i swędzenie, ustępujące po kilku dniach,
- odbarwienia, czyli białe plamy i przebarwienia (plamy w ciemnym kolorze), które utrzymują się do kilkunastu dni,
- oparzenia,
- uczulenie,
- strupki.
Strupki po depilacji laserowej, tak jak zaczerwienienia czy odbarwienia, same znikają, nie są więc problemem. Jeśli chcesz uniknąć powikłania po depilacji laserowej, nie ukrywaj przed osobą, która będzie wykonywała zabieg, faktów mających znaczenie dla powodzenia zabiegu. Stosuj się także do zaleceń dotyczących pielęgnacji skóry po depilacji laserem. Aby zminimalizować ryzyko podrażnień, warto też zastanowić się nad wyborem urządzenia. Postaw na najlepszy laser do usuwania owłosienia, który zapewni Ci szczególny komfort.
Jak uniknąć podrażnień po depilacji? Najważniejsze zalecenia po zabiegu laserowym
Jeśli chcesz uniknąć podrażnień po depilacji, nie opalaj się przed i po zabiegu i nie stosuj w tym okresie samoopalacza. Zrezygnuj z opalenia się przynajmniej przez miesiąc po zabiegu. Po depilacji laserowej ważne jest to, aby nie narażać skóry na kolejne podrażnienia, czyli trzeba unikać obcisłych szorstkich ubrań i sięgać po delikatne kosmetyki, które ukoją i nawilżą skórę. Przez jakiś czas nie wolno stosować peelingów ani kwasów. Zaczerwienioną i lekko opuchniętą skórę warto ukoić hydrożelem, który ma także działanie odkażające. Wskazane jest też ograniczenie aktywności fizycznej, ponieważ pot sprawi, że skóra będzie się dłużej goić. Po zabiegu laserowym nie można korzystać z sauny, brać gorących kąpieli i korzystać z basenu. Zaleca się także odstawić na kilka dni kosmetyki bazujące na alkoholu.
Istotne przeciwwskazania do depilacji laserowej, czyli co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem zabiegu?
Depilacja laserowa to zabieg, który można wykonać, jeśli nie istnieją do tego żadne przeciwwskazania. Oto lista takich przeciwwskazań, które koniecznie trzeba uwzględnić przed umówieniem się na usuwanie owłosienia tą metodą:
- Skóra w miejscu, na którym ma zostać przeprowadzony zabieg, jest świeżo opalona lub stosowano na niej samoopalacz w ciągu ostatnich 2 tygodni. Na 4-6 tygodni przed depilacją laserową nie można się opalać.
- Nie wykonuje się zabiegu, jeśli Klient lub Klientka stosuje kremy lub leki z witaminą A i jej pochodnymi (retinoidy).
- Zabieg jest odradzany, jeśli osoba, która jest nim zainteresowana, stosuje leki takie jak antybiotyki, leki na cukrzycę, depresję, epilepsję i leki przeciwalergiczne. 2 tygodnie przed depilacją laserową trzeba odstawić także zioła fotouczulające, czyli np. rumianek, pokrzywę, nagietek, dziurawiec, krwawnik i szałwię.
- Depilacja laserowa nie jest wykonywana u osób z chorobami skórnymi, w tym łuszczycą, egzemą, opryszczką, grzybicą, atopowym zapaleniem skóry i ze stanami zapalnymi skóry. Przeszkodą są także inne choroby: epilepsja i nowotwór.
- Ciąża i karmienie piersią to nieodpowiedni czas na zabieg.
- Metalowe elementy w ciele są czynnikiem wykluczającym depilację laserem.
Zabiegi usuwania owłosienia – czy depilacja laserowa boli?
Chyba każda osoba, która myśli o trwałym usunięciu owłosienia, zastanawia się nad tym, czy depilacja laserowa boli. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ niektóre metody depilacji niestety wiążą się z bólem. Na szczęście nie trzeba się niczego obawiać, ponieważ zabieg usuwania owłosienia jest bezbolesny, o czym można przekonać się już podczas próby laserowej. Bardzo wrażliwe osoby podczas depilacji laserowej mogą odczuwać nieznaczny dyskomfort, który porównuje się zazwyczaj do uczucia punktowego ciepła. Aby dać klientom pełny komfort w trakcie zabiegu, w dobrych gabinetach stosuje się specjalne chłodzące kompresy z lodem. Nowoczesny, zaawansowany technologicznie sprzęt to bezbolesna depilacja laserowa.
Laser zamiast maszynki do golenia – dlaczego warto postawić na nowoczesną technologię?
Maszynka do golenia sprawdza się w nagłych sytuacjach, jednak ma ona wiele wad – najważniejsza jest taka, że efekt jej użycia jest krótkotrwały. Dzięki depilacji laserowej pozbędziesz się zbędnego owłosienia na stałe! Ten innowacyjny sprzęt pozwala uzyskać długotrwałe rezultaty w bezpieczny sposób i nie ma w tym sobie równych. Nic dziwnego, że na depilację przy jego użyciu decydują się nie tylko kobiety. Z takiego zabiegu bardzo skorzystają przecież także mężczyźni. Depilacja laserowa dla mężczyzn to propozycja, dzięki której można oszczędzić mnóstwo czasu, a w dłuższej perspektywie również pieniądze.