Chat with us, powered by LiveChat
kobieta goli włosy pod pachami w łazience

Włosy pod pachami – golić czy nie? Praktyczne wskazówki dla gładkiej skóry

Dowiedz się, czemu służą nam włosy pod pachami i dlaczego je golimy. Poznaj najczęściej wybierane metody usuwania zbędnego owłosienia. Czy depilacja laserowa faktycznie pozwala się go pozbyć raz na zawsze?

Wraz z początkiem XXI wieku golenie pach było już niemal obowiązkową czynnością, szczególnie u kobiet. Z czasem pojawiły się pewne obiekcje, bo skoro natura obdarzyła nas owłosieniem w tym miejscu, to pewnie miała ku temu powód. Ci, którzy nie mają żadnych wątpliwości, zastanawiają się tylko nad tym, jak usuwać włosy spod pach. Z naszego artykułu dowiesz się:

 1. Po co nam włosy pod pachami?
 2. Czy mężczyźni również depilują pachy?
 3. Sposoby na gładką skórę pod pachami bez podrażnień.
 4. Metody usuwania zbędnego owłosienia.
 5. Depilacja laserowa – najskuteczniejszy sposób na pozbycie się włosków.
 6. Depilacja laserowa pach – jak to wygląda?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj też do artykułu o depilacji laserowej.

Włosy pod pachami – po co właściwie są nam potrzebne?

Jedną z ról, jakie pełnią włosy pod pachami, jest zatrzymywanie potu, ale przy okazji intensyfikują one zapach feromonów. Choć niektórym trudno w to uwierzyć, takie naturalne zapachy człowieka, przyciągają płeć przeciwną, a także mają działać kojąco na układ nerwowy, redukować objawy stresu. Oczywiście wciąż ogromne znaczenie ma tu odpowiednia dbałość o higienę.

Włosy pod pachami stanowią także pewnego rodzaju barierę, która zapobiega przed otarciami i powstawaniem odparzeń na delikatnej skórze.

Trendy w depilacji – włosy pod pachami u mężczyzn: czy usuwanie włosków jest tylko dla kobiet?

Choć włosy pod pachami nie rosną nam bez powodu, utrudniają one higienę tych miejsc. Na włosach osadza się pot, a ciepło i wilgoć sprzyjają rozwojowi bakterii. Mycie oraz aplikacja antyperspirantu znacznie łatwiej wykonać na gładkiej skórze. Dziś coraz rzadziej można zaobserwować włosy pod pachami u mężczyzn, tak samo, jak włosy pod pachami u dziewczyn, a ich usuwanie przestało być już tematem tabu. To rejon ciała, zaraz po twarzy, który panowie golą najczęściej.

Mężczyzna goli włosy pod pachą maszynką

Jak golić pachy, aby nie podrażnić skóry? 4 kroki dla gładkiej skóry bez podrażnień

Skóra pod pachami jest niezwykle delikatna, a jej umiejscowienie specyficzne, dlatego wymaga szczególnego traktowania. Jak golić pachy tradycyjną maszynką, by nie powodować podrażnień?

 1. Przed przystąpieniem do zabiegu, zawsze nałóż na skórę piankę lub żel do golenia. Tego rodzaju produkt nie tylko zwiększy poślizg maszynki, ale przede wszystkim zmiękczy włoski, napnie delikatnie skórę, przygotowując ją do bezpiecznego usuwania owłosienia.
 2. Jeśli Twoja skóra wykazuje skłonność do podrażnień, po goleniu szczypie i pojawiają się czerwone krostki, prowadź maszynkę w kierunku wzrostu włosa.
 3. Stosuj wyłącznie ostrą maszynkę. Te stępione nie tylko nie dadzą efektu idealnie gładkiej skóry, ale również mogą ją podrażniać. Nie przechowuj maszynki do golenia w kabinie prysznicowej czy na wannie, bo trudno będzie jej wyschnąć. Wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja rozwijaniu się na ostrzach bakterii.
 4. Pamiętaj o użyciu balsamu po goleniu, który nawilży skórę i złagodzi ewentualne efekty niepożądane po zabiegu. Zwróć uwagę, by produkt nie zawierał alkoholu.

Golenie pach – maszynka, wosk czy depilator? Porównanie popularnych metod usuwania owłosienia

Każdy z tych sposobów ma swoje wady i zalety.

 • Maszynka do golenia – pozwala na szybkie pozbycie się włosków i dotarcie nawet w trudno dostępne miejsca. Niestety golenie pach w ten sposób sprzyja pojawianiu się krostek, skaleczeniom, a efekt gładkiej skóry trwa nie dłużej niż dobę.
 • Depilacja woskiem – włoski wyrywane są wraz z cebulkami, co daje świetne rezultaty, lecz jednocześnie wymaga sporej odporności na ból. Po zabiegu skóra jest mocno zaczerwieniona i wrażliwa. Trzeba się liczyć z ryzykiem wrastających włosków. Trudność tej metody może powodować też fakt, że wosk należy nałożyć na zapuszczone włosy o długości 0,5-1 cm.
 • Depilator – kolejna bolesna, acz wysoce skuteczna metoda. Również wymaga zapuszczenia włosków, ale skóra pozostaje po niej gładka nawet przez kilka tygodni.

Zabieg depilacji laserowej pach w salonie kosmetycznym

Czym golić pachy, by uzyskać najlepsze rezultaty, a przy tym nie cierpieć? Czy są takie metody golenia?

Bez kompromisów: depilacja pach laserem – najskuteczniejsza metoda na trwałą gładkość!

Depilacja laserowa to obecnie najlepszy wybór dla tych, którzy marzą o bezbolesnym usuwaniu zbędnego owłosienia, a przy tym o najlepszych efektach. Dzięki serii zabiegów możesz pozbyć się włosków na stałe. Laser wnika bowiem w głąb skóry, gdzie pochłaniany przez pigment przemienia się w energię cieplną, która niszczy mieszek włosowy. Bez niego włoski nie będą odrastać. Co ważne, laser nie oddziałuje na skórę, w związku z czym nie podrażnia jej i nie stanowi dla niej żadnego zagrożenia. Depilacja pach laserem to sposób na idealnie gładką skórę, bez konieczności golenia jej, a tym bardziej stosowania bolesnych zabiegów.

Depilacja laserowa pach – ile razy warto powtórzyć zabieg dla pełnego efektu?

Ze względu na to, że laser działa najskuteczniej na ciemne włoski oraz na te w aktywnej fazie wzrostu, zabiegi tego rodzaju wykonuje się w seriach. Najczęściej trzeba liczyć około 6-7 wizyt w salonie w odstępach co kilka tygodni. Ostateczna ilość uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji. Na szczęście przygotowania do depilacji laserowej nie są wymagające. Co do kosztów z kolei, warto zwrócić uwagę na to, ile wydaje się w swoim życiu na maszynki, depilatory czy plastry z woskiem. Dzięki działaniu lasera można nie tylko zapomnieć o tego typu wydatkach, ale też cieszyć się nieustannie gładką skórą.

Jeśli golenie pod pachami to twoja zmora, bo trzeba o nim stale pamiętać, a w dodatku twoja skóra źle znosi kontakt z maszynką, postaw na laserową depilację, która na zawsze rozprawi się z niechcianym owłosieniem. Aby poznać więcej zalet tego zabiegu, przeczytaj tekst o tym, dlaczego warto zrobić depilację laserową.