Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Keratynocyty to żywe komórki naskórka, które tworzą największą grupę komórek w naskórku i mieszku włosowym. Ich pochodzenie jest ektodermalne, a ich zadaniem jest branie udziału w procesie keratynizacji, a więc syntezy keratyny, która ma miejsce w łodydze włosa oraz w warstwie rogowej naskórka.
W trakcie procesu keratynizacji keratynocyty przemieszczają się do górnej warstwy naskórka z głębszych warstw, po czym zmieniają się w płytki rogowe. Górna warstwa naskórka odpowiedzialna jest za ochronę skóry przed utratą wody. Tworzy ona specjalną barierę ochronną. Keratynocyty łączą się dzięki pracy desmosomów i mnożą się przez podział. Do ich zadań należy produkcja keratyny, lipidów i czynnika NMF. W wyniku tego procesu keranocyty spłaszczają się, tracą jądra i umierają. W kolejnej fazie nazywane są korneocytami.
Proces ten to istotna część naturalnego cyklu odnowy skóry, który pozwala na utrzymanie zdrowego i odświeżonego wyglądu skóry. Istnieją jednak różne czynniki, które mogą wpłynąć na tempo keratynizacji, takie jak wiek, dieta, ekspozycja na słońce. Dlatego odpowiednia pielęgnacja i ochrona skóry są kluczowe, by wspierać ten proces i zapewnić jej zdrowy wygląd na dłużej.
Przeczytaj więcej o medycynie estetycznej w naszych poradnikach: