Chat with us, powered by LiveChat
podrażnienia na skórze twarzy

Jak radzić sobie z podrażnieniami skóry?

Podrażnienie skóry, to nic innego jak stan zapalny skóry, który najczęściej wywoływany jest poprzez różnego rodzaju alergeny lub czynniki drażniące.

Objawy podrażnienia:

– świąd

– przesuszenie

– zaczerwienienie

– uczucie ściągnięcia, pieczenia, szczypania

– wrażliwość na dotyk

– łuszczenie

Na stan ogólny skóry, mają wpływ zarówno stosowane kosmetyki, zabiegi, jak również dieta i prowadzony styl życia. Bardzo ważnym czynnikiem, dzięki któremu możemy uniknąć wystąpienia niechcianych podrażnień na skórze jest dobór odpowiedniej pielęgnacji. Należy sięgać po kosmetyki, które są dedykowane dla konkretnego rodzaju skóry oraz problemów na niej występujących.

Najlepszym rozwiązaniem będzie rezygnacja z silnych i agresywnych kosmetyków i zastąpienie ich kosmetykami o łagodnym i naturalnym składzie. Kolejnym istotnym czynnikiem będzie włączenie do codziennej pielęgnacji również kremu z wysokim filtrem ochrony przeciwsłonecznej, minimum 30-50 SPF. Krem z filtrem UV należy reaplikować co ok. 2-3 godziny, najlepiej do tego sprawdzą się produkty w sprayu. Zbyt długa ekspozycja na silne promienie słoneczne, może skutkować podrażnieniem skóry lub nawet poparzeniem. Bardzo duży wpływ na wystąpienie jakichkolwiek zmian na skórze mają składniki jakie znajdują się w produktach, ponieważ niektóre z nich np. składniki zapachowe, barwniki czy detergenty mogą wywoływać alergie. Należy wtedy zmienić dotychczasowe kosmetyki na te, które będą zawierać mniej drażniące substancje.

Ogromną role w odniesieniu do skóry, odgrywa również prowadzony styl życia. Stres, zbyt mała ilość wody w ciągu dnia czy uboga dieta bez składników mineralnych i witamin bardzo często prowadzi do tego, że stan skóry znacznie się pogarsza. Najlepszym rozwiązaniem, aby temu zapobiec będzie stopniowe wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz postawienie na świadomą pielęgnacje, która będzie prowadziła do pełnej regeneracji, a także dostarczenia jak największej ilości składników odżywczych. 

Jak złagodzić podrażnienia na skórze?

Podstawową czynnością, jaką możemy zrobić, aby złagodzić podrażnienie jest odpowiednie oczyszczanie skóry, dokładnie umycie pozwoli nam na usunięcie zbędnych substancji, takich jak: pył, kurz czy pozostałości po makijażu, a także zapewni skórze odpowiednie odżywienie i nawilżenie. 

Podrażniona skóra, wymaga przede wszystkim wsparcia bariery hydrolipidowej, która jest naturalną warstwą ochronną i stanowi izolację pomiędzy środowiskiem zewnętrznym, a naszym organizmem. Zabezpiecza również naskórek przed nadmierną utratą wody. Dzięki doprowadzeniu warstwy hydro-lipidowej do równowagi, uzyskamy lepszą tolerancje na czynniki drażniące, pojawiające się z zewnątrz. 

W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia podrażnienia lub reakcji alergicznej, należy wybierać produkty z przejrzystymi i prostymi składami najlepiej na bazie substancji pochodzenia naturalnego, np. antyoksydantów czy ekstraktów roślinnych. Jeśli skóra będzie odpowiednio natłuszczona i nawodniona, to czynniki drażniące lub alergeny nie będą miały możliwości przeniknięcia do skóry. Dla skóry wrażliwej, czy alergicznej najlepszym rozwiązaniem będą kosmetyki barierowe, czyli substancje natłuszczające inaczej nazywane emolientami (oleje, lipidy, tłuszcze), które sprawiają iż skóra będzie elastyczniejsza, a także mniej podatna na podrażnienia. 

Należy sprawdzać dobrze składy produktów, najlepiej unikać silnych substancji zapachowych, barwników oraz kwasów AHA (np. jabłkowy, mlekowy, glikolowy itd.), ponieważ mogą one dodatkowo przesuszać skórę. Dobrze, aby na początku listy INCI, czyli składu preparatu znajdowały się składniki aktywne, gdyż wtedy wiemy że nie występują one w produkcie w bardzo małych ilościach.