Chat with us, powered by LiveChat
Kobieta drapie się po czerwonych kropkach na rękach

Plamy, skazy i czerwone kropki na ciele – jakie są przyczyny przebarwień na skórze i jak je wyeliminować?

Chcesz wiedzieć, co oznaczają czerwone kropki na ciele i dlaczego dochodzi do ich powstania? A może szukasz informacji o brązowych przebarwieniach na skórze? W tym artykule wyjaśniamy, jakie są rodzaje przebarwień i czym się różnią, a także, które z nich można usunąć przy pomocy lasera. Sprawdź, czy istnieją przeciwwskazania do tego, abyś zapisała się lub zapisał na taki zabieg. Podpowiadamy też jakie są alternatywne metody pozbywania się plam na ciele.

Czerwone kropki na ciele – co oznaczają i dlaczego powstają?

Zobacz także artykuł: Czerwone rozstępy – dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić?

Czerwone kropki na ciele pojawiają się u wielu osób. Bardzo często są to niegroźne zmiany. Czerwone kropki na ciele, czym są? Jeśli zastanawiasz się, czym są czerwone kropki na ciele, które wyglądają jak pieprzyki, nie martw się, bo są to naczyniaki, znane też jako punkty rubinowe. Zazwyczaj mierzą one kilka milimetrów i są lekko wypukłe. Co oznaczają czerwone kropki na ciele? Takie małe czerwone kropki na ciele to na ogół wynik mikrourazów skóry oraz zaburzonego procesu rozszerzania się naczyń krwionośnych. U pewnych osób pojawia się większa skłonność do tego typu zmian. Punkty rubinowe zazwyczaj występują u osób z naczynkową cerą i u kobiet w ciąży. Powstają głównie wtedy, gdy naczynia krwionośne są narażone na pękanie, a więc na przykład podczas długich gorących kąpieli czy w trakcie intensywnego wysiłku.

Przebarwienia na twarzy, dłoniach i ciele: w jakich miejscach najczęściej pojawiają się zaburzenia barwnikowe skóry?

Przebarwienia na skórze pojawiają się w różnych miejscach na ciele. Gdzie najczęściej powstają czerwone kropki na ciele? Dla przykładu, czerwone kropki powstają głównie na szyi, przedramionach, plecach oraz brzuchu i zazwyczaj obserwuje się ich skupiska, raczej rzadko występują pojedynczo. Małe czerwone kropki na ciele często można zauważyć na ciele, jednak zazwyczaj nie są powodem do niepokoju. Na naszym ciele może znaleźć się wiele przebarwień. Już wiemy czym są czerwone kropki, z kolei melasmaczyli brązowe plamy pojawiające się najczęściej wskutek opalania się, to głównie plamy na twarzy, czasami, zwłaszcza u ciężarnych, także na brzuchu. Melasma, zwana też ostudą, umiejscowiona jest zazwyczaj na czole, policzkach, na górnej wardze, w okolicach skroni, a także na szyi, dekolcie i przedramionach. Takie przebarwienia są dość częste u osób z ciemną karnacją. Masz brązowe plamki na dłoniach? Ostuda jest niekiedy widoczna także właśnie w tym miejscu.

czerwone kropki na ciele

Plamy na skórze – jakie są rodzaje i czym się od siebie różnią?

Plamy na skórze mogą, tak jak plamy rubinowe, powstawać przez mikrourazy skóry lub w wyniku nieprawidłowego rozszerzania się naczyń krwionośnych, mogą też pojawiać się pod wpływem słońca. Brązowe plamy na skórze, które są często przebarwieniami po lecieniekiedy znikają samoistnie, choć zazwyczaj powracają po kolejnym urlopie, natomiast naczyniaki same nie znikną. W obu przypadkach można usunąć zmiany barwnikowe, wykorzystując do tego laser. Warto wiedzieć, że melasma powstaje także pod wpływem zaburzeń hormonalnych, niektórych chorób, a także wskutek stosowania leków i ziół fotouczulających.

Czerwonawe, różowe lub jaśniejsze od zdrowej tkanki przebarwienia na skórze pojawiają się także w miejscu blizny. Istnieją różne rodzaje blizn: przerostowe, zanikowe, np. potrądzikowe oraz bliznowce. Wszystkie można zniwelować przy użyciu lasera. Co ciekawe, rozstępy są niekiedy błędnie uznawane za blizny, jednak powstają one pod wpływem rozerwania włókien kolagenowych i elastynowych w skórze właściwej. Chcesz usunąć rozstępy? Laser okaże się najskuteczniejszy!

Niekiedy kropki i plamy na ciele są wynikiem depilacji skóry. Zazwyczaj znikają same po kilku lub kilkunastu dniach. Jeśli masz jakieś przebarwienia na skórze, które swędzą, mają ciemną obwódkę lub krwawią, koniecznie udaj się do dermatologa. Specjalista może też zdiagnozować, dlaczego łuszczenie się przebarwień nie ustępuje po jakimś czasie.

Kropki na ciele: czy to zawsze przebarwienia? Diagnostyka chorób i wykwitów skórnych

Kropki na ciele nie zawsze są zaburzeniami barwnikowymi skóry, będącym jedynie defektem estetycznym. Swędzące krosty na ciele powinny być zbadane przez lekarza, najlepiej dermatologa, zwłaszcza jeśli utrzymują się dłużej niż 2-3 dni i świąd narasta. Oczywiście często jest tak, że ktoś ma uczulenie np. na jakiś kosmetyk lub produkt spożywczy. Drobne czerwone kropki na ciele na ogół oznaczają reakcję obronną skóry. Czynnikiem wywołującym je może być zastosowanie nowego kosmetyku lub detergentu zawierającego składnik będący alergenem. Bywa też, że czerwona wysypka na ciele jest reakcję alergiczną wywołaną przez jakiś produkt spożywczy. Niekiedy kropki na skórze są jednak objawem choroby zakaźnej bądź mają związek z inną chorobą, dlatego nigdy nie wolno ich ignorować.

Nieestetyczne przebarwienia na skórze: zalecenia i przeciwwskazania do zabiegu laserowego usuwania przebarwień

Przebarwienia takie jak melasma, punkty rubinowe, a także blizny i rozstępy można usunąć lub przynajmniej zmniejszyć ich widoczność podczas zabiegu laserowego. Jak przygotować się do takiego zabiegu? Bardzo ważne jest to, aby przynajmniej miesiąc przed wizytą w salonie nie opalać się ani nie stosować samoopalaczy. Na dwa tygodnie przed depilacją laserową należy też zrezygnować z peelingów, kosmetyków z witaminą A i jej pochodnych, a także z picia ziół fotouczulających, czyli np. pokrzywy, szałwii, krwawnika czy rumianku.

Przed zabiegiem kosmetolog przeprowadza z Klientką lub Klientem wywiad, podczas którego ustala się, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do wykonania laserowego usuwania przebarwień. Podczas takiej rozmowy nie ukrywaj żadnych informacji na temat swoich chorób ani przyjmowanych leków. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest bowiem stosowanie antybiotyków, leków światłouczulających i antydepresyjnych oraz sterydów. Zabieg nie może też być wykonywany w przypadku wystąpienia nowotworu, zaburzeniach krzepnięcia krwi, niektórych chorób tarczycy, nieustabilizowanej cukrzycy, padaczki, infekcji bakteryjnej lub wirusowej, łuszczycy, AZS i bielactwa. Przeciwskazaniem jest też rozrusznik serca i metalowe elementy w ciele.

Czerwone kropki na ciele

Co na przebarwienia? Zabiegi kosmetyczne i naturalne sposoby na rozjaśnienie plam na ciele

Z usuwania laserowego przebarwień korzysta wiele kobiet, dużą popularnością cieszy się także usuwanie przebarwień dla mężczyzn, znajdujące się w ofercie renomowanych salonów kosmetyki laserowej. Nie zawsze jednak można wykonać takie zabiegi i wtedy warto zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami. Jeśli irytuje Cię plama lub plamy na ciele, które powstały wskutek opalania się, możesz postawić na domowe sposoby lub zabiegi kosmetyczne.

Dobre rezultaty przynoszą zabiegi z wykorzystaniem urządzenia Dermapen, mezoterapia igłowa, a także peelingi kwasowe. Co na przebarwienia, jeżeli chce się wypróbować naturalne sposoby? Skorzystaj z działania kwas mlekowego, który rozjaśnia ciemne plamy na skórze. Kwas mlekowy jest obecny np. w jogurtach i kefirach. Aby uzyskać efekt rozjaśnienia, należy codziennie nakładać kefir lub jogurt na zmienione miejsca na około 20 minut, a następnie zmyć ciepłą wodą. Wypróbuj też rozjaśniający tonik z cytryny. Kwas cytrynowy również ma działanie rozjaśniające. Dwa razy dziennie przecieraj twarz sokiem z tego owocu.