Chat with us, powered by LiveChat

Czerwone rozstępy – dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Czerwone rozstępy to zauważalne ubytki na skórze powstałe wskutek nadmiernego rozciągania włókien kolagenowych i elastynowych. Dobra wiadomość jest taka, że na tym etapie stosunkowo łatwo poddają się terapii i mogą zostać całkowicie usunięte.

Problemu rozstępów nie należy się wstydzić: dotyczy obu płci. Warto natomiast odpowiednio wcześnie rozpocząć kurację mającą na celu usunięcie świeżych ubytków. Działania podjęte w fazie pierwszej (tj. fazie rozwoju) wyraźnie podnoszą skuteczność podejmowanych działań. Zobacz, dlaczego powstają i jak usunąć przebarwienia po lecie.

Czerwone rozstępy: co musisz wiedzieć o powstawaniu tych problemów estetycznych

Czerwone rozstępy to ubytki na skórze o wrzecionowatym kształcie, niemal zawsze położone równolegle obok siebie. Mimo że otacza je zdrowa tkanka, skóra w ich obrębie jest bardzo cienka, a zwykle także nieestetycznie pomarszczona.

Gdzie najczęściej pojawiają się czerwone lub fioletowe rozstępy? Umiejscowienie zmian ma związek m.in. z płcią. Chociaż równie często pojawiają się u kobiet i mężczyzn, obejmują różne obszary ciała:

  • u kobiet niemal zawsze zajmują obszar brzucha, piersi, bioder i pośladków. Czerwone rozstępy pojawiają się także na udach, rzadziej na łydkach,
  • u mężczyzn ubytki zazwyczaj pojawiają się na plecach i barkach. Więcej na temat problemu, który dotyczy głównie panów, przeczytasz tutaj: Rozstępy na plecach skąd się biorą i jak je usunąć?
Czerwone rozstępy na brzuchu kobiety
Czerwone rozstępy na brzuchu kobiety

Skóra, która nie nadąża za gwałtownymi zmianami: przyczyny powstawania czerwonych rozstępów

Problem powstawania czerwonych rozstępów jest powszechny: szacuje się, że zmaga się z nim około 50-90% populacji, bez względu na wiek lub płeć. Ich pojawienie się najczęściej jednak dotyczy kobiet w ciąży, osób otyłych, kulturystów i nastolatków w okresie dojrzewania. Powstawanie świeżych rozstępów może być zdeterminowane przez czynniki genetyczne. Znacznie częściej dotyczy osób o jasnej karnacji. Taka skóra jest delikatniejsza i dużo bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne. Ma także związek z gwałtownymi zmianami wagi, wahaniami hormonalnymi, a nawet przyjmowaniem niektórych leków. Rozstępy pojawiają się u osób, które zmagają się np. z chorobami endokrynologicznymi, m.in. nadczynnością tarczycy.

Różne fazy powstawania rozstępów: jak je rozróżnić i co oznacza każda z nich?

Warto wiedzieć, że pojawienie się czerwonych rozstępów jest zaledwie początkiem problemów estetycznych: rozstępy rozwijają się w dwóch fazach.

  • Faza zapalna trwa około 6 miesięcy. W tym czasie pojawiają się pierwsze ubytki. Jak wyglądają świeże rozstępy? Zwykle są jasnoczerwone lub fioletowe, co ma związek ze stanem zapalnym skóry. W wielu przypadkach pojawienie się zmian poprzedza swędzenie skóry. W pierwszej fazie szanse na trwałe usunięcie zmian za pomocą zabiegów medycyny estetycznej są największe: sprawdź efekty laserowego usuwania rozstępów.
  • Faza zanikowa następuje bezpośrednio po fazie zapalnej i oznacza stopniowe blednięcie zaczerwienionej dotąd skóry. W tym czasie rozstępy stają się mniej widoczne, ale wciąż są dostrzegalne: jako białe lub perłowe prążki. Na tym etapie przywrócenie pierwotnego stanu skóry jest bardzo trudne i wymaga intensywnej terapii, np. za pomocą fotoodmładzania.

Skuteczne domowe sposoby na redukcję i wygładzenie rozstępów

Wiele osób, zanim skorzysta z pomocy specjalistów, zastanawia się, co na czerwone rozstępy może zrobić samodzielnie. Warto pamiętać, że domowe sposoby na redukcję i wygładzenie ubytków nie powinny być stosowane zamiennie względem specjalistycznej terapii, ale powinny ją uzupełniać. Dobrze nawilżoną i jędrną skórę pomogą utrzymać m.in. peeling z fusów kawy z dodatkiem olejków eterycznych, regularne szczotkowanie skóry z użyciem szczotki z naturalnym włosiem i wcieranie soku z cytryny (ze względu na wysoką zawartość witaminy C). Domowe sposoby na czerwone rozstępy warto stosować równolegle z zabiegami medycyny estetycznej.

Kobieta w ciąży smarująca brzuch kremem
Kobieta w ciąży smarująca brzuch kremem

Im szybciej zaczniesz walkę, tym lepiej: jak zapobiegać powstawaniu czerwonych rozstępów?

Zamiast zastanawiać się, jak się pozbyć czerwonych rozstępów, zobacz, jak im zapobiegać. Profilaktykę warto wdrożyć głównie dlatego, że trwałe usuwanie zmian powstałych wskutek ubytków jest trudne, a niekiedy niemożliwe. Zabiegi zapobiegające obejmują:

  • unikanie zbyt dużych wahań masy ciała,
  • wdrożenie i przestrzeganie diety bogatej w białko, witaminy A, B5, C, E i PP oraz minerały,
  • kontrolowanie gospodarki hormonalnej,
  • systematyczne stosowanie preparatów kosmetycznych, domowych lub drogeryjnych, o działaniu złuszczającym, nawilżającym i ujędrniającym,
  • systematyczny masaż skóry i/lub szczotkowanie skóry.

W razie niepokojących zmian warto możliwie szybko wdrożyć zabiegi na czerwone rozstępy: Karboksyterapia w Warszawie.

Czerwone rozstępy po ciąży: odpowiednie metody pielęgnacji skóry po porodzie

Czerwone rozstępy po ciąży mogą być bardzo problematyczne. Ze względu na okres karmienia piersią, kobietom odmawia się zabiegów medycyny estetycznej. Jak pozbyć się czerwonych rozstępów na brzuchu i piersiach, a często także na biodrach i udach?

  • Kobiety, które zdecydowały się karmić dziecko piersią, mogą korzystać z domowych sposobów lub wdrożyć pielęgnację odpowiednimi drogeryjnymi preparatami kosmetycznymi.
  • Kobiety, które nie zdecydowały się karmić dziecka piersią, mogą skorzystać z pomocy specjalistów i wybrać np. rozstępy po ciąży.

Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku konieczny będzie regularny masaż skóry i/lub tzw. szczotkowanie na sucho.

Medycyna estetyczna a walka z rozstępami: jakie zabiegi zwalczają ten defekt na skórze

Skutecznym narzędziem w walce z rozstępami są zabiegi medycyny estetycznej. Warto z nich skorzystać już w pierwszej fazie rozwoju ubytków. Pełną ofertę skutecznych metod znajdziesz tutaj: Laserowe usuwanie rozstępów