Chat with us, powered by LiveChat

Melasma – jak ją rozpoznać i leczyć? Jakie są przyczyny powstawania przebarwień na twarzy?

Masz ciemne przebarwienia na twarzy? To najprawdopodobniej melasma, która powstaje pod wpływem różnych czynników, w tym w wyniku działania promieniowania słonecznego. Dowiedz się więcej na temat melasmy i sprawdź, czy można jej uniknąć i jak ją skutecznie leczyć. Podpowiadamy, co robić, gdy na twarzy pojawią się ciemne plamy i jak je zminimalizować. Wybierz najskuteczniejszą metodę usuwania melasmy i chroń swoją skórę przed słońcem!

Zobacz także artykuł: Fototyp skóry a ochrona przeciwsłoneczna

Melasma – co to jest i jak powstaje? Przyczyny pojawiania się ostudy na ciele

Melasma, czyli inaczej ostuda, to nieestetyczne plamy na skórze, charakteryzujące się nieregularnym kształtem. Plamy te pojawiają się na policzkach, nosie, wokół ust, na szyi, a w rzadkich przypadkach także na dekolcie. Przebarwienia są na ogół w kolorze brązowym, ale mogą być też szare i są różnej wielkości. Melasma powstaje w wyniku nierównomiernego i gwałtownego nagromadzenia melaniny. Warto tu wyjaśnić, że ludzki naskórek zawiera komórki o nazwie melanocyty, których zadaniem jest wytwarzanie ciemnego pigmentu, czyli melaniny. Melanocyty wzmagają produkcję melaniny w wyniku działania niektórych hormonów.

Przebarwienia na twarzy, szyi i dekolcie powstają także w wyniku promieniowania UV. Przebarwienia po lecie są dość częstą konsekwencją opalania się, zwłaszcza, jeśli ekspozycja na słońce odbywała się bez zastosowania kremów z odpowiednio wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Melasma może pojawić się również w wyniku stosowania niektórych leków, np. salicylanów i cytrynianów, a także używania kosmetyków z retinolem. Przyczyną ciemnych plam na skórze bywa też picie fotouczulających ziół takich jak rumianek, szałwia, krwawnik i pokrzywa. Niekiedy ostuda jest wynikiem czynników genetycznych. Plamy na twarzy są najczęściej problemem kobiet w wieku rozrodczym, w okresie ciąży i w czasie menopauzy, dotyczy także mężczyzn, ale dużo rzadziej. Znasz już odpowiedź na pytanie: melasma – co to, teraz sprawdź, jak się jej pozbyć!

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli jak przeciwdziałać powstawaniu melasmy?

Ciemne plamki na skórze zdiagnozowane jako melasma nie są szkodliwe dla zdrowia, jednak stanowią problem estetyczny. Warto mu zapobiegać, stosując preparaty z faktorem ochrony przeciwsłonecznej o wartości odpowiedniej dla fototypu skóry. Sprawdź, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry latem i uniknij błędów, które powodują zmiany w postaci melasmy. To jednak nie wszystko, bo trzeba też pamiętać o kontrolowaniu gospodarki hormonalnej swojego organizmu. Aby przeciwdziałać powstawaniu melasmy, należy dokładnie czytać ulotki dołączone do leków, ponieważ możliwe jest, że ich stosowanie wiąże się z koniecznością unikania słońca. Pamiętaj też o tym, aby nie opalać się w okresie stosowania fotouczulających ziół. Plamy posłoneczne mogą także pojawić się wskutek stosowania retinolu latem, jednak ta pochodna witaminy A ma też działanie redukujące przebarwienia, zatem warto ją stosować w okresie jesienno-zimowym, o ile nie planuje się zabiegów laserowych na twarz. Lepiej zapobiegać melasmie niż ją leczyć, jednak nie zawsze możliwe jest uniknięcie przebarwień!

Plamy na skórze – co robić, gdy zauważymy pierwsze przebarwienia?

Gdy zauważysz, że na Twojej skórze zaczęły pojawiać się mało jeszcze widoczne przebarwienia, koniecznie zacznij stosować kremy z wyższym filtrem przeciwsłonecznym. Nawet jeśli masz ciemną karnację, takie preparaty będą Ci niezbędne. Miej na uwadze fakt, że to właśnie osoby z ciemną karnacją są bardziej narażone na pojawienie się przebarwień na twarzy. Dobrze będzie też unikać słońca i zrezygnować z opalania. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie, czy przypadkiem nie stosuje się leków, kosmetyków i ziół, które mogą przyczyniać się do powstawania melasmy. Warto też pomyśleć o zbadaniu pracy tarczycy i poziomu hormonów. Drobne przebarwienia można rozjaśnić, stosując kosmetyki z witaminą C, E niacynamidem oraz kwasami AHA. Jeśli melasma jest bardziej widoczna, a przebarwienia na twarzy wywołują dyskomfort, najlepiej będzie zdecydować się na bardziej radykalne działania.

Jak pozbyć się ostudy i zminimalizować przebarwienia na twarzy? Skuteczne metody i wskazówki

Melasma na czole, policzkach czy nosie nie musi być trwała, jednak przy większych przebarwieniach należy skontaktować się ze specjalistą i ustalić plan leczenia. Jeśli zastanawiasz się, co na przebarwienia na twarzy, w sytuacji, gdy plamy są spore i widoczne, to musisz wiedzieć, że najlepsze efekty przynoszą zabiegi wykonane w gabinetach specjalistycznych, przy użyciu nowoczesnych laserów frakcyjnych. Laserowe usuwanie przebarwień jest bezpieczne i nie wiąże się z nim ból. Zalecane jest wykonanie przynajmniej trzech zabiegów w miesięcznych lub nieco dłuższych odstępach czasu. Musisz jednak wiedzieć, że takie zabiegi na twarz nie powinny być wykonywane latem. W ciągu lata można natomiast przeprowadzać zabiegi kwasem BioRePeelCl3, który wyrównuje koloryt skóry i dodatkowo nawilża ją, regeneruje oraz zwęża pory. Decydując się na takie metody, nie wolno oczywiście rezygnować z ochrony przeciwsłonecznej.

Peeling czy laseroterapia – co na ciemne plamki na skórze?

Leczenie melasmy przy pomocy lasera frakcyjnego jest najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się nieestetycznych przebarwień, ale można też zdecydować się na nowoczesne kwasy. Istnieją także inne metody rozjaśniania przebarwień, jednak na efekty trzeba będzie poczekać znacznie dłużej, zwłaszcza jeśli plamy są duże. Jak już wiesz, wakacje nie są dobrym okresem na stosowanie zabiegów laserowych na twarz, możesz natomiast w tym czasie skorzystać z zabiegów peelingu kwasami, które przeprowadza się również latem, a jesienią i zimą postaw na laser. Dzięki niemu efekty usuwania przebarwień są widoczne najszybciej. Laser frakcyjny działa na różne rodzaje przebarwień: melasmę, plamy starcze, piegi. Dokładna ilość zabiegów zależy między innymi od indywidualnych uwarunkowań genetycznych, a ich ilość zostaje ustalona przez kosmetyczkę wykonującą laserowe usuwanie zmian pigmentacyjnych.

Plamy posłoneczne: jak skutecznie chronić swoje ciało przed słońcem?

Wiesz już, jak wygląda ostuda i co to jest oraz jak się jej pozbyć. Jeśli masz przebarwienia na twarzy, szyi lub dekolcie albo podejrzewasz, że mogą się one pojawić na Twojej skórze, rozsądnie korzystaj ze słońca, stosując kremy z wysoką lub bardzo wysoką ochroną SPF. Kremy lub balsamy z filtrem stosuj nie tylko wiosną i latem. Warto używać ich przez cały rok, ponieważ promieniowanie UVA działa na skórę także jesienią i zimą. W słoneczne dni noś okulary przeciwsłoneczne oraz kapelusz lub czapkę z daszkiem. Nie zapominaj o tym, że nawet jeśli plamy posłoneczne same zjaśniały zimą, to znów będą ciemniejsze latem. Chcesz zrobić świetny prezent bliskiej osobie, która chce się pozbyć melasmy? Skorzystaj z możliwości wykupienia kart podarunkowych na zabiegi laserowe i zrób jej bardzo miłą niespodziankę!