Chat with us, powered by LiveChat

Rozstępy po ciąży – jak się ich pozbyć?

Rozstępy po ciąży są zjawiskiem powszechnym i występują u około 50-60% kobiet. Nie jest to nic innego, jak uszkodzenie tkanki, które powstaje w wyniku rozciągania skóry na skutek zwiększającej się masy ciała oraz obwodu brzucha. W początkowej fazie powstawania, rozstępy przybierają ciemną barwę, a z czasem bledną i stają się perłowe. Jak sobie z nimi radzić?

Czym się różnią rozstępy od blizn? 

Często błędnie przyjmuje się, że blizny i rozstępy to jedno i to samo. Poza podstawową różnicą, jaką jest sposób nabycia tych uszkodzeń skóry, istotne jest również to jaki proces zachodzi w momencie ich powstawania. W przypadku blizny dochodzi do uszkodzenia skóry właściwej, która zastępowana jest tkanką łączną włóknistą. Może mieć ona charakter przerostowy lub zanikowy. Rozstęp natomiast jest zmianą, która powstaje na skutek rozerwania włókien kolagenowych i elastynowych w skórze właściwej. Skóra się rozchodzi i powstaje widoczna wrzecionowata pręga. Rozstępy najczęściej pojawiają na udach, pośladkach, brzuchu, piersiach lub rękach.

Jak powstają rozstępy w ciąży ? 

Przyczyny powstawania rozstępów nie są jednoznaczne. Wpływa na nie kilka czynników takich jak: predyspozycje genetyczne, kolor skóry, zmiany hormonalne w trakcie ciąży, zwiększenie masy ciała lub brak właściwej pielęgnacji. 

O ile w kwestii genetycznych czynników czy koloru skóry nie mamy zbyt dużych możliwości przeciwdziałania powstawaniu rozstępów, tak możemy chociaż wprowadzić do naszej codziennej rutyny pielęgnację, która zminimalizuje ich widoczność oraz przyspieszy regenerację skóry w miejscach, gdzie rozstępy się już pojawiły. 

Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów na brzuchu? 

Skórę z rozstępami należy pobudzać. Najlepszym sposobem na to jest szczotkowanie na sucho połączone z pielęgnacją skóry specjalistycznymi produktami do tego przeznaczonymi, które dostępne są w każdej aptece z rozbudowanym działem dermokosmetyków. 

Należy jednak pamiętać, że samą pielęgnacją domową możemy zadziałać prewencyjnie oraz w pewnym stopniu zminimalizować widoczność rozstępów. Jednak jest to jedynie działanie powierzchowne i z reguły wymaga terapii gabinetowych. 

Najlepsze zabiegi kosmetyczne na rozstępy na brzuchu po ciąży 

Wachlarz zabiegów usuwających rozstępy jest bardzo szeroki, zależnie od czynników takich jak odcień, czas ich powstania czy ilość.

W naszym gabinecie oferujemy zabieg laserowego usuwania blizn za pomocą lasera frakcyjnego Alma Harmony XL, który powoduje na skórze mikrouszkodzenia, stymulując skórę tym samym do przebudowy. Zabieg uruchamia procesy naprawcze skóry i produkcję elastyny, kolagenu oraz fibroblastów. 

Drugim zabiegiem, jaki można wykonać na rozstępy po ciąży, jest zabieg Dermapenem, czyli tzw. mezoterapia mikroigłowa. Podczas tego zabiegu wykonujemy na skórze mikronakłucia, które powodują kontrolowany stan zapalny oraz stymulują procesy produkcji elastyny i kolagenu. Dodatkowo, podczas tego zabiegu możemy wtłoczyć w skórę substancje odżywcze przyśpieszające regenerację skóry. 

Kolejnym zabiegiem na rozstępy w naszej ofercie jest karboksyterapia, która idealnie nadaje się do poprzedzenia laserowego usuwania rozstępów oraz Dermapena, ponieważ odżywia i uelastycznia skórę, powoduje wzmożoną produkcję kolagenu i poprawia pigmentację. 

Zabiegi na rozstępy najlepiej jest wykonywać za pomocą terapii łączonych, zależnie od nasilenia problemu. Na bezpłatnych konsultacjach w naszym gabinecie nasi kosmetolodzy stworzą spersonalizowaną terapię, dostosowaną specjalnie do Państwa potrzeb.