Chat with us, powered by LiveChat

Rozstępy na plecach skąd się biorą i jak je usunąć?

Co wpływa na pojawienie się rozstępów na plecach? 

Rozstępy na plecach pojawiają się najczęściej w okresie dojrzewania i szybkiego wzrostu. Są wynikiem zerwania włókien kolagenowych w skórze. Powstają, gdy ciało nie wytrzymuje napięcia związanego z procesem rośnięcia i przybierania na wadze. Rozstępy to linijne, przebiegające równolegle lub promieniście pasma ścieńczałej skóry, dobrze odgraniczone od powierzchni nieobjętej zmianami, wyglądem przypominające blizny. Proces powstawania rozstępów obejmuje dwa etapy. W pierwszym skóra jest zaróżowiona, fioletowa, spłaszczona i lekko swędząca. W drugim natomiast, rozstępy poszerzają się, wydłużają, lekko wznoszą ponad powierzchnię skóry i zmieniają kolor na czerwony bądź sinoczerwony – związane jest to z reakcją zapalną (do pół roku od powstania zmian). Po upływie pewnego czasu rozstępy zaczynają się wypłaszczać oraz zmieniają odcień na jasnoperłowy, skóra w tych miejscach jest cieńsza i lekko pomarszczona. 

Do powstawania rozstępów poza czynnikami wynikającymi z okresu dojrzewania mogą dojść również czynniki genetyczne. Jeśli ktoś z bliskiej rodziny ma tendencję do powstawania rozstępów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że również nas ten problem dotknie. Znaczący wpływ na pojawienie się rozstępów ma długotrwała terapia sterydami. Stosowane miejscowo są wykorzystywane bardzo często w medycynie. Przyjmowanie ich długotrwale i w dużych dawkach prowadzi do ścieńczenia naskórka oraz zmniejszenia wytrzymałości skóry na rozciąganie.

Mam rozstępy na plecach co robić? 

Gdy zauważymy u siebie rozstępy, ważne jest, aby wdrożyć pielęgnację ciała (balsamy, kremy, olejki) przeznaczoną do danego problemu oraz jak najszybciej umówić się na konsultację kosmetologiczną w celu dobrania spersonalizowanej terapii. Niestety domowe sposoby są w stanie jedynie zminimalizować widoczność rozstępów na plecach, ale nigdy ich nie usuną, ponieważ problem ten dotyka głębszych warstw skóry, których nie naprawią produkty pielęgnacyjne. W terapii usuwania rozstępów ważne jest szybkie działanie. Rozstępy najlepiej reagują na zabiegi w  drugim etapie ich powstawania, kiedy są czerwone albo sinoczerwone. 

Najlepsze zabiegi kosmetyczne na rozstępy na plecach 

W naszym salonie oferujemy różne możliwości usuwania rozstępów. Zabieg zawsze poprzedza konsultacja wraz z wywiadem medycznym. Wykluczamy wszystkie przeciwwskazania oraz dobieramy indywidualną terapię zabiegową. 

Jedną z opcji usuwania rozstępów jest zastosowanie laseroterapii, dokładniej lasera frakcyjnego Alma Harmony XL. Powoduje on mikrouszkodzenia skóry, w efekcie doprowadzając do złuszczenia naskórka i produkcji nowego kolagenu. Dużą zaletą tej metody jest fakt, że światło lasera skupia się jedynie na miejscach objętych problemem, nie uszkadzając sąsiednich tkanek. 

 Kolejną możliwością jaką oferujemy jest zabieg z użyciem Dermapena. Jest to to zabieg powodujący kontrolowany stan zapalny skóry na plecach poprzez jej mechaniczne nakłuwanie. W naskórku tworzą się mikro przejścia, przez co umożliwiają wprowadzenie głębiej odpowiednio dobranych substancji aktywnych. Dodatkowo samo mikronakłuwanie stymuluje skórę do podjęcia procesów regeneracyjno – naprawczych, takich jak produkcja kolagenu. 

Zabiegiem z naszej oferty, który również pomoże w walce z rozstępami na plecach jest karboksyterapia. Jest to metoda iniekcyjnego podania dwutlenku węgla bezpośrednio do tkanki – podskórnie lub śródskórnie za pomocą igły. Natychmiastową reakcją jest silne rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie przepływu krwi oraz ciśnienia tlenu. Karboksyterapia w niwelowaniu rozstępów  na plecach prowadzi do stymulacji fibroblastów, co skutkuje wzrostem produkcji kolagenu w celu przywrócenia elastyczności i wygładzenia skóry w miejscu jej uszkodzenia.