Chat with us, powered by LiveChat
fototyp-skóry

Fototyp skóry a ochrona przeciwsłoneczna

Fototyp skóry określamy na podstawie karnacji. Na jej rodzaj ma wpływ ilość melaniny, inaczej naturalnego pigmentu skóry.  W zależności od wpływu promieniowania ultrafioletowego, wyróżniamy 6 typów skóry.

Rodzaje fototypów skóry

Fototyp I – Opisuje bladą skórę, oczy są kolory niebieskiego bądź piwnego, włosy są blond lub rude, występują piegi, skóra bardzo trudno się opala, najczęściej ulega oparzeniom.

Fototyp II – Jasny odcień skóry, oczy są koloru zielonego, włosy blond lub brązowe, trudno się opala, często ulega oparzeniom.

Fototyp III – Kremowy odcień skóry, oczy są koloru szarego lub brązowego, włosy najczęściej są koloru brązowego, opala się umiarkowanie, rzadko ulega oparzeniom.

Fototyp IV – Skóra w odcieniu oliwkowym, brązowe oczy, ciemne włosy, Zawsze się opala, rzadko następuje oparzenie.

Fototyp V – Brązowy odcień cery, ciemne włosy oraz oczy, skóra mocno się opala, rzadko następuje oparzenie. 

Fototyp VI – skóra ciemnobrązowa lub czarna, czarne włosy, ciemnobrązowe oczy, nigdy się nie opala i nie ulega oparzeniom.

Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna jest bardzo ważna dla naszego zdrowia jak i wyglądu skóry. Zaleca się unikać silnego nasłonecznienia, a okresie, w którym przebywamy na słońcu dłuższy czas należy nakładać na skórę kremy z odpowiednim współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej. 

Określenie współczynnika ochrony przeciwsłonecznej

W jaki sposób możemy określić rodzaj ochronę przeciwsłoneczną?

SPF 6-10 niska

SPF 15-25 średnia

SPF 30 i 50 wysoka

SPF 50+ bardzo wysoka

W zależności od rodzaju fototypu skóry zalecana jest odpowiedni współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Osobom, które posiadają fototyp 1 zaleca się filtry SPF50+ oraz brak opalania. W przypadku fototypu 2 należy stosować SPF 50 oraz unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Ochrona SPF 30 zalecana jest w przypadku fototypu 3, a osobom posiadającym fototyp 4 zaleca się ochronę SPF 20. 

Stosują odpowiednio dobrany filtr z wysokim współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej można wydłużyć okres przebywania na słońcu. Czas naturalnej ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym jest krótki. Ważne jest aby w odpowiedni sposób bezpiecznie przebywać na słońcu, ponieważ promieniowanie UVB powoduje oparzenia słoneczne, natomiast promieniowanie UVA odpowiada za jej przedwczesne starzenie się. Doprowadza do powstania zmarszczek oraz plam pigmentacyjnych. Odpowiednie filtry z ochroną przeciwsłoneczną należy stosować przez cały rok.