Chat with us, powered by LiveChat

Pękające naczynka na twarzy – przyczyny, profilaktyka i leczenie pajączków

Pękające naczynka na nogach lub twarzy to coś, co może być powodem niezadowolenia z wyglądu i uczucia dyskomfortu w różnych sytuacjach. Dowiedz się, jaka jest przyczyna ich powstawania i czy można się ich pozbyć bez konieczności wykonania zabiegu w specjalistycznym gabinecie. Sprawdź też, na czym polega laserowe zamykanie naczynek i kto powinien się na nie zdecydować. Podpowiadamy również, czego unikać, gdy na skórze pojawi się pojedyncze pęknięte naczynko.

Zobacz także artykuł: Pielęgnacja skóry latem – najważniejsze zasady.

Pękające naczynka na twarzy – czym są i jak powstają?

Pękające naczynka na twarzy, dekolcie i nogach, czyli teleangiektazje, to dość powszechny problem estetycznyTeleangiektazje to drobne, rozszerzone lub osłabione naczynia włosowate (niewielkie naczynia krwionośne) umiejscowione w skórze właściwej, które mają ciemnoczerwone lub niebieskosine zabarwienie. Przyczyną rozszerzenia i osłabienia naczyń włosowatych jest zastój krwi i wzrost ciśnienia w żyłach. Teleangiektazje mogą być pojedyncze lub w grupach przypominających pajęcze nogi bądź sieci. Właśnie stąd wzięło się powszechne określenie teleangiektazji – pajączki. Warto wiedzieć, że pękające naczynka to częsta forma zaburzeń krążenia żylnego, która częściej dotyka kobiety niż mężczyzn.

Przyczyny powstawania pajączków na twarzy – czy tylko genetyka ma tu znaczenie?

Popękane naczynka na twarzy zazwyczaj obserwuje się u osób z cerą naczynkową. Ten typ cery odznacza się płytkim położeniem naczyń krwionośnych pod skórą. Naczynia te są w dodatku mało elastyczne. Skóra u osób z cerą naczynkową jest też cienka i nadwrażliwa, przez co zaczerwienienia utrzymują się na niej przez długi czas i są wyraźnie widoczne. Stan cery naczynkowej, która jest źle pielęgnowana, będzie się z czasem pogorszać. Popękane naczynka na twarzy mogą stać się zgrubiałe i ciemniejsze, pojawiają się też grudki i krosty.

Warto pamiętać o tym, że można posiadać cerę naczynkową od urodzenia i ma to wtedy związek z uwarunkowaniami genetycznymi, ale na skórze mogą też pojawić się teleangiektazje wynikające ze stosowania nieodpowiednich kosmetyków, nadmiernego opalania się, a także przebycia różnych chorób skóry lub ogólnoustrojowych i zaburzeń hormonalnych. Powstawaniu teleangiektazji sprzyjają bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury, nadmierny wysiłek, stres, ostre przyprawy i alkohol.

Leki, kremy i maści: co na pękające naczynka na twarzy?

Jeśli masz pajączki na skórze, zrezygnuj z peelingu mechanicznego na rzecz peelingu enzymatycznego. Zabieg ten usunie złuszczający się naskórek w sposób łagodny, bez wywoływania podrażnień skóry. Widoczność teleangiektazji zmniejszają kremy i maści z witaminą K, która redukuje rumień oraz przekrwienie naskórka, a także uszczelnia naczynka. Cerze naczynkowej służą także preparaty do pielęgnacji skóry z witaminą C. Rozjaśnia ona skórę, usprawnia mikrocyrkulację krwi, wzmacnia naczynka krwionośne oraz poprawia elastyczność ich ścian.

Zastanawiasz się, co jeszcze jest dobre na pękające naczynka na twarzy? Na pajączki korzystny wpływ mają także: wyciąg z arniki i owocu kasztanowca, ekstrakt z miłorzębu japońskiego i róży, cynk, alantoina, wyciąg z cyprysa i oczaru wirginijskiego. Substancje te są często wykorzystywane w kosmetykach do cery naczynkowej. Niektóre z nich znajdują się także w preparatach leczniczych. W lekach na popękane naczynka ważną rolę odrywa też diosmina i hesperydyna (pękające naczynka na nogach) oraz rutyna. Masz pękające naczynka na nogach i interesują Cię domowe sposoby na ich zredukowanie? Warto przemywać skórę octem jabłkowym lub wywarem z kwiatów kasztanowca. Trzeba też unikać chodzenia w szpilkach i zrezygnować z ciasnej odzieży.

Zamykanie naczynek, czyli czym jest laserowe leczenie pękających naczynek na twarzy?

Gdy popękane naczynka na twarzy są widoczne i stają się źródłem dyskomfortu, warto pomyśleć o wykonaniu zabiegu laserowego zamykania naczynek. Ta metoda to tak naprawdę jedyny w pełni skuteczny sposób na zamknięcie pękniętych naczyń krwionośnych. Co istotne, taki zabieg jest bezbolesny, może jedynie wiązać się z uczuciem delikatnego szczypania. Jeżeli chcesz szybko i skutecznie pozbyć się nieestetycznych pajączków na skórze, to laserowe zamykanie naczynek okaże się najlepszym wyborem. Sam zabieg nie trwa długo i niekiedy wystarczy podać się mu tylko raz, aby zamknąć pęknięte naczynko. Podczas zabiegu kosmetolog przykłada głowicę lasera w miejsce, w którym pojawiła się teleangiektazja, w wyniku czego wiązka światła pochłania hemoglobinę i zamyka rozszerzone naczynko. Wewnątrz skóry zostają tylko suche elementy naczynia, czyli ścianki, które stopniowo zanikają. Zobacz pękające naczynka na twarzy zdjęcia i sprawdź wygląda skóra po ich zamknięciu przy pomocy lasera.

Pękające naczynka na twarzy w młodym wieku: 3 skuteczne sposoby profilaktyki pajączków

Pękające naczynka na twarzy w młodym wieku nie musi być powodem do zmartwień. Aby nie dopuścić do pojawiania się kolejnych teleangiektazji, warto jednak odpowiednio dbać o swoją skórę. Jak to zrobić? Oto trzy ważne zalecenia:

1. Stosuj kosmetyki niedrażniące skóry. Nawet jeśli masz cerę tłustą lub mieszaną, która jest stosunkowo gruba, używanie zbyt agresywnych kosmetyków może ją uwrażliwić. Dobieraj kosmetyki do swojego typu cery, a jeśli nie wiesz, jak to zrobić, skonsultuj się z kosmetyczką.

2. Ogranicz opalanie się, a w okresie wakacyjnym stosuj kremy z wysokim faktorem SPF. Pamiętaj o tym, że używanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym jest zalecane nie tylko w słoneczne dni. Sięgaj po nie przez cały rok! Sprawdź, jakie są najważniejsze zasady pielęgnacji skóry latem i uniknij błędów, które szkodzą urodzie.

3. Zadbaj o swoją dietę. Pij dużo wody, jedz owoce i warzywa bogate w witaminę C, czyli np. owoce cytrusowe, porzeczki oraz paprykę, a także unikaj ostrych przypraw i alkoholu.

Zaczyna się od pękniętego naczynka, czyli co sprzyja rozwojowi naczynek na twarzy

Gdy na policzkach, nosie czy brodzie pojawia się mało widoczna teleangiektazja, zamykanie naczynek na twarzy wydaje się odległą perspektywą. Niestety często z czasem pajączki stają się bardziej rozległe i odznaczają się na skórze. Jeśli na Twojej twarzy pojawiło się pęknięte naczynko, unikaj wychodzenia na słońce bez zabezpieczenia skóry kremem z filtrem UV. Dbaj o skórę także zimą, ponieważ mróz i wiatr bardzo sprzyjają rozwojowi naczynek na twarzy. Zimą nie stosuj kremów nawilżających przed wyjściem z domu. Zastąp je specjalnym odżywczym kremem. Bardzo ważna jest ponadto codzienna rutyna pielęgnacyjna, która powinna opierać się na rozsądnie dobranych kosmetykach. Warto też wiedzieć, że po umyciu twarzy nie należy wycierać jej szorstkim, drażniącym skórę ręcznikiem. Aby jeszcze lepiej zapobiegać powiększaniu się pajączków na twarzy, zrezygnuj z długich kąpieli w gorącej wodzie. Koniecznie zastosuj się do wskazówek, które odnoszą się do diety.

Teleangiektazje mogą rozwijać się wbrew naszym staraniom. W takich sytuacjach, jeśli chce się lepiej wyglądać, nie da się uniknąć konieczności wykonania zabiegu. Z zabiegów laserem, które likwidują pajączki, często korzystają kobiety, ale duże zainteresowanie wzbudza także zamykanie naczynek dla mężczyzn.