Chat with us, powered by LiveChat

Teleangiektazje – potocznie zwane jako pajączki naczyniowe. Objawiają się rozszerzeniem drobnych naczyń krwionośnych i obejmować mogą wszystkie tętniczki, żyłki i naczynia włosowate znajdujące się bezpośrednio pod skórą. W przypadku naczyń tętniczych przyjmują barwę czerwoną, w przypadku naczyń żylnych – sinoniebieską. Na rozszerzenie naczynek cierpią głownie kobiety. Objawy pojawiają się u nich zazwyczaj w wieku 20 lat i z wiekiem się nasilają. Pierwsze objawy, czyli nagłe zaczerwienie skóry, pojawiają się zazwyczaj pod wpływem promieniowania UV, niskich lub wysokich temperatur, alkoholu, pikantnych potraw, gorących napojów czy stresu. Leczenie polega na pielęgnacji skóry opierającej się na wzmacnianiu i uszczelnianiu kruchych naczyń, łagodzeniu podrażnień i zwiększaniu odporności na czynniki zewnętrzne za pomocą kremów nawilżających i posiadających filtry UV. Odradza się stosowanie peelingów i kosmetyków do skóry łojotokowej. Korzystnie wpływają także witaminy C i E działające przeciwzapalnie i wspomagające syntezę kolagenu oraz witaminy B2 i P.

Teleangiektazje najczęściej występują na twarzy i nogach, ale mogą również pojawić się na innych obszarach ciała. Ich powstawanie związane jest z osłabieniem ścianek naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich rozszerzenia i widoczności na powierzchni skóry. Czynniki takie jak słońce, zmiany hormonalne, genetyka czy predyspozycje skórne, także mają wpływ na ich pojawienie się na ciele.

Dla wielu osób teleangiektazje stanowią problem estetyczny, szczególnie gdy pojawiają się na bardziej eksponowanych obszarach ciała. Na szczęście, medycyna estetyczna oferuje rozwiązania, które pozwalają zminimalizować widoczność tych zmian. Jednym z najskuteczniejszych zabiegów jest laserowa terapia naczyniowa, która opiera się na precyzyjnym działaniu wiązki lasera na czerwone i fioletowe naczynia krwionośne. Zabieg jest bezbolesny, a jego działanie polega na selektywnym uszkodzeniu naczyń, które następnie zostają wchłonięte przez organizm, stopniowo zmniejszając widoczność teleangiektazji.

Przeczytaj więcej o problemach skórnych w naszych poradnikach:

WRÓĆ DO SŁOWNICZKA