Chat with us, powered by LiveChat

System limfatyczny lub chłonny to część naszego układu krążenia, odpowiedzialna za rozprowadzanie i równoważenie chłonki (limfy) – bezbarwnego, wodnistego płynu zawierającego substancje takie jak glukoza, sole czy białka. Chroni on ponadto nasz organizm przed zakażeniami. Pomaga zwalczać bakterie i wirusy, zbierając nadmiar limfy z tkanek ciała i transportując ją do krwi. Nie mamy żadnego wpływu na jego działanie, jednak gdy układ limfatyczny nie funkcjonuje prawidłowo, nasze samopoczucie wyraźnie się pogarsza. Powiększają się węzły chłonne, które sygnalizują obecność wirusów lub nowotworów.

System limfatyczny jest niezwykle ważny dla naszego organizmu, gdyż pozwala utrzymać równowagę między przepływem składników odżywczych a usuwaniem toksyn i zbędnych substancji. Często nazywany „oczyszczaczem” organizmu, transportuje on substancje odżywcze do komórek, a także odprowadza produkty przemiany materii, które nie są już potrzebne. System limfatyczny skutecznie walczy z infekcjami, filtrując i usuwając drobnoustroje oraz wirusy, które mogłyby zagrozić naszemu zdrowiu. Dlatego tak ważne jest dbanie o jego prawidłowe funkcjonowanie.

Istnieje wiele prostych i skutecznych sposobów, które pomogą utrzymać system limfatyczny w dobrej kondycji. Przede wszystkim, aktywność fizyczna to kluczowy element. Ćwiczenia pobudzają przepływ limfy, wspomagając jej cyrkulację i oczyszczanie organizmu z toksyn. Regularne spacery, jogging, joga czy pływanie to doskonałe opcje, które wpłyną korzystnie na nasz układ limfatyczny.

Przeczytaj więcej o zabiegach kosmetycznych i laserowych w naszych poradnikach:

WRÓĆ DO SŁOWNICZKA