Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Hemoglobina (Hb, HGB) jest białkiem wchodzącym w erytrocyty (krwinki czerwone). Jej główną funkcją jest transport tlenu do komórek ludzkiego ciała. Transportowany tlen zostaje przyłączany w płucach i uwalniany w tkankach wszystkich narządów. Hemoglobina transportuje tlen dzięki zawartych w niej cząstkach Hemu, w których skład wchodzą atomy żelaza, umożliwiające łączenie się cząstek tlenu.
Hemoglobina jest w stanie przyłączyć od jednej do czterech komórek tlenu i w zależności od tego występować może w stanie odtlenowania, lub w różnym stopniu utlenowania. Normy hemoglobiny we krwi dorosłego człowieka wynoszą około 11,0-18 g/dl, jednak z uwagi na różne metody pomiarowe, każde laboratorium oznacza własne normy. Normy hemoglobiny są odmienne w zależności od płci i wieku. Przykładowo normy dla kobiet wynoszą 12–16 g/dl, a dla mężczyzn 14–18 g/dl. Hemoglobina oznaczana jest w podstawowym badaniu morfologicznym, zaleca się wykonywać to badanie raz w roku.
Warto podkreślić, że właściwy poziom hemoglobiny ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Niedobór hemoglobiny może prowadzić do niedokrwistości, która objawia się osłabieniem, bladością skóry i zmęczeniem. Z kolei nadmiar hemoglobiny może być związany z przewlekłymi chorobami płucnymi lub sercowymi, co może prowadzić do poważnych konsekwencji dla naszego organizmu.
Przeczytaj więcej o medycynie estetycznej w naszych poradnikach: