Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Fotoderamtoza to grupa chorób powodowanych przez światło. Charakterystyczną cechą fotodermatoz jest nasilenie objawów chorobowych w miejscach odsłoniętych – na twarzy, szyi, dekolcie, karku i przedramionach. Przyczyny chorób są bardzo zróżnicowane, mogą być nimi zaburzenia genetyczne, metaboliczne, a także reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne, powodowane przez leki lub kosmetyki. Pierwszą grupą chorób są fotodermatozy idiopatyczne, których przyczyny nie są dokładnie poznane. Wśród nich wymienić można świerzbiączkę letnią oraz pokrzywkę słoneczną.
Drugą grupą są schorzenia uwarunkowane genetycznie np. skóra pergaminowa i barwnikowa czy zespół Blooma. Wyróżniamy także fotodermatozy endogenne (porfirie i pelagra), w których nadwrażliwość na światło jest powodowana przez zaburzenia działania enzymów lub niedobór witamin z grupy B. Przyczyną fotodermatoz egzogennych z kolei jest przyjmowanie niektórych leków (antybiotyków, leków psychotropowych), które mają silne działanie fototoksyczne lub fotouwrażliwiające.
Przeczytaj więcej o dolegliwościach powodowanych przez światło w naszych poradnikach: