Chat with us, powered by LiveChat

Bliznowce (keloidy) to nadmiernie rozrośnięte tkanki bliznowate. Powstają w miejscu, gdzie skóra uległa uszkodzeniu, np. w wyniku zabiegu chirurgicznego, trądziku czy oparzenia. Mogą również powstać w miejscu nieznacznego uszkodzenia skóry, np. po ukąszeniu owada. Częstość powstawania keloidów wzrasta u osób z wysoką zawartością pigmentu w skórze. Problem może pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej ma to miejsce między 10 a 30 rokiem życia, znacznie częściej dotyka kobiet.

Bliznowce na ogół nie zagrażają zdrowiu, jednak często powodują dyskomfort i ulegają podrażnieniom. Istotne jest aby nie opalać takich zmian, gdyż mogą zmienić kolor i stać się ciemniejsze od skóry. Istnieje wiele sposobów leczenia schorzenia np.: zastrzyki kortykosterydowe, zamrażanie zmienionej tkanki, leczenie laserowe czy terapia radiacyjna.

W niektórych przypadkach, gdy bliznowce są szczególnie uciążliwe, można rozważyć zabieg chirurgiczny, choć nie zawsze jest to ostateczne rozwiązanie. Ważne jest też dbanie o odpowiednią pielęgnację skóry, unikanie drażniących kosmetyków i środków chemicznych. Wspierające działanie mogą mieć preparaty z witaminą E i aloesem.

Przeczytaj więcej o bliznach w naszych poradnikach:

WRÓĆ DO SŁOWNICZKA