Chat with us, powered by LiveChat

Pajączki to widoczne pod skórą rozszerzone naczynia włosowate. Pojawiają się zazwyczaj na udach lub łydkach. Mogą pojawić się w różnym wieku i z różnych powodów. Zazwyczaj jednak ich przyczyną jest utrata elastyczności i wytrzymałości ścian naczyń krwionośnych, które transportują krew do serca. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu pajączków są: nadwaga, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej, a także gorące kąpiele, noszenie ciasnych ubrań, przebyta ciąża oraz niektóre leki i choroby. Pajączki nie są jedynie problemem kosmetycznym. Jeśli towarzyszy im uczucie ciężkich nóg oraz opuchnięcia może to zwiastować prawdopodobieństwo przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych.

Choć pajączki zazwyczaj nie są groźne dla zdrowia, ich pojawienie się może wpływać na naszą pewność siebie i chęć odsłaniania ciała. Dlatego warto poznać objawy i profilaktykę, aby unikać tego uciążliwego problemu.

Aby zapobiegać pojawieniu się pajączków lub ograniczyć ich liczbę, warto zastosować proste metody profilaktyki. Przede wszystkim, warto zadbać o aktywność fizyczną, która wzmacnia układ krążenia i poprawia kondycję naczyń. Regularne spacery, jazda na rowerze czy pływanie to doskonałe sposoby na poprawę krążenia i redukcję ryzyka wystąpienia pajączków.

W sytuacji, gdy pajączki już pojawiły się na skórze, warto skonsultować się z dermatologiem, który dobierze odpowiednie metody usuwania. Na rynku dostępne są różne techniki, takie jak skleroterapia, laseroterapia czy elektrokoagulacja, które pozwalają skutecznie usunąć pajączki. Warto jednak pamiętać, że zabiegi te powinny być przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów.

Przeczytaj więcej o problemach skórnych w naszych poradnikach:

WRÓĆ DO SŁOWNICZKA