Chat with us, powered by LiveChat
Młoda kobieta oczyszcza twarz przed lustrem

Pielęgnacja skóry trądzikowej – krok po kroku!

Trądzik to jedna z najpopularniejszych dermatologicznych chorób cywilizacyjnych. Walczą z nim nie tylko osoby w wieku nastoletnim, które właśnie przechodzą okres dojrzewania ale także dorośli w każdym wieku. Nie ma złotej reguły na to, jak pozbyć się niechcianych zmian zapalnych, najważniejsze jest to, aby znaleźć przyczynę ich powstawania. Jeśli zmagasz się z trądzikiem i chcesz dowiedzieć się jak przygotować pielęgnację dedykowaną specjalnie dla skóry trądzikowej, koniecznie zostań z nami do końca!

Skąd się bierze trądzik?

Trądzik jest efektem nadmiernej pracy gruczołów łojowych, które są odpowiedzialne za produkcję sebum. Kiedy jest go za dużo, dochodzi dosłownie do zatkania tak zwanych porów, co powoduje powstanie stanu zapalnego a w efekcie pojawienie się niechcianego wykwitu. Nie ma jednej, uniwersalnej przyczyny na to, skąd bierze się trądzik i skóra trądzikowa.

Najpopularniejsze przyczyny to:

  • nieodpowiednia pielęgnacja
  • problemy hormonalne – zbyt duża ilość androgenów, czyli hormonów męskich
  • nietolerancje pokarmowe
  • nieodpowiedni styl życia: zła dieta, używki

i wiele więcej.

Skóra jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w organizmie, dlatego w przypadku przewlekłej walki z trądzikiem należy odwiedzić dermatologa, ginekologa, endokrynologa, alergologa i gastrologa. Każdy ze specjalistów zleci szereg badań, które dadzą szeroki obraz stanu zdrowia i pozwolą zdiagnozować przyczynę problemu.

Pielęgnacja skóry trądzikowej wymaga aplikacji specjalnych składników, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Podobnie w drugą stronę, istnieje cała lista składników, które są absolutnie zakazane, ponieważ mogą dodatkowo „zapchać” gruczoły łojowe.

Jakie kosmetyki dla cery trądzikowej?

Cera trądzikowa tak jak każda inna wymaga odpowiednio dobranej pielęgnacji, która będzie bazowała na odpowiednim oczyszczaniu, złuszczaniu ale także nawilżaniu i ochronie. To bardzo ważne, ponieważ bardzo łatwo wpaść w pułapkę ciągłego złuszczania a to może prowadzić do naruszenia bariery hydrolipidowej a w efekcie do tego, że pojawią się kolejne stany zapalne.

Pielęgnacja cery trądzikowej powinna bazować na takich składnikach jak:

  • Niacynamid – pochodna witaminy B3. Wykazuje działanie wyciszające i łagodzące. Bardzo dobrze radzi sobie też z przebarwieniami, które mogą pojawić się po głęboko zakorzenionych zmianach zapalnych
  • Kwas salicylowy – należy do grupy betahydroksykwasów, czyli ma umiejętność penetracji przez sebum. Co to znaczy w praktyce? To jedyny popularny składnik, który natychmiastowo przenika przez wierzchnią warstwę naskórka i potrafi natychmiastowo doczyścić skórę z niedoskonałościami. Pamiętaj jednak o tym, aby na początku używać go maksymalnie raz w tygodniu! Kwas salicylowy jest co prawda delikatny względem innych kwasów (w domu można używać maksymalnie stężenia w wysokości 2%), aczkolwiek ma on działanie silnie złuszczające i ważne jest, aby stopniowo wybudować na niego tolerancję. Pamiętaj także o regeneracji, po każdej eksfoliacji musisz użyć krem z ceramidami, który wesprze regenerację naskórka. To bardzo ważne!
  • Kwas azelainowy – kolejny z kwasów, który jest dedykowany dla skóry trądzikowej. Ma on przede wszystkim działanie przeciwbakteryjne, łagodzi stany zapalne i zmniejsza ryzyko powstania infekcji.
  • Retinol – stosowanie tego składnika wymaga odpowiedniego przygotowania, ponieważ są to niezwykle mocne substancje, które mają długofalowy wpływ na skórę i ciało. Pamiętaj o tym, aby zacząć od najmniejszego, dostępnego na rynku stężenia. W pierwszym etapie retinol działa tylko na wierzchnią warstwę naskórka złuszczając ją, z czasem jednak przenika coraz głębiej aż jest w stanie zadziałać na skórę właściwą. Tu podobnie jak w przypadku kwasów musisz sobie zbudować tolerancję i koniecznie pamiętać o odpowiedniej regeneracji – po każdej aplikacji musisz koniecznie użyć kremu z ceramidami.
  • SPF50 – Słońce to przyjaciel zmarszczek, trądziku i przebarwień. I to bardzo bliski przyjaciel! Każdy powinien pamiętać o tym, aby dołączyć krem z filtrem do codziennej pielęgnacji, ale osoby zmagające się z cerą trądzikową są szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele filtrów, które są lekkie, niezapychające i idealnie nadają się do miejskiego życia!
  • Olejek z drzewa herbacianego – jest to wyjątek od reguły, ponieważ w pielęgnacji skóry trądzikowej powinnaś unikać kosmetyków na bazie oleju. Ten składnik jednak ma działanie silnie bakteriobójcze i co najważniejsze, działa przeciwzapalnie przez co kosmetyki z tym składnikiem pomogą Ci wyciszyć każdy stan zapalny na skórze.

Pamiętaj, że nie możesz używać wszystkich wypisanych kosmetyków jednocześnie. Jeśli decydujesz się na terapię kwasami to nie możesz używać retinolu i odwrotnie. Jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma składnikami? Kwasy działają tu i teraz, oczyszczają skórę na bieżąco, przez co efekty można zobaczyć niemal natychmiastowo. Ich działanie jest jednak krótkotrwałe i już po kilku dniach skóra wraca do normy. Retinol działa bardzo powoli, efekty pojawiają się dopiero po 3 miesiącach, są to jednak zmiany zdecydowanie trwalsze.

Czego nie wolno używać?

Jeśli posiadasz cerę trądzikową to zdecydowanie musisz unikać składników komedogennych, czyli takich, które dosłownie „zapychają” gruczoły łojowe. Do listy tych składników należą:

  • talk – niestety, występuje on w 99% kosmetyków do makijażu. Przy wyborze kolorówki wybierz produkty specjalistyczne –> zamiast klasycznego podkładu wybierz łagodny i pielęgnujący krem BB
  • masło shea – składnik, który bardzo często komunikowany jest jako podstawa nawilżania skóry. Tak naprawdę jest to jedna z najbardziej komedogennych substancji, dlatego jeśli tylko zobaczysz, że Twój ulubiony krem ma ją w składzie to koniecznie zrezygnuj z aplikacji na twarz! Dobra wiadomość jest taka, że masło shea cudownie działa na ciało, więc nie musisz wyrzucać produktu do kosza
  • olej kokosowy – czasami na Instagramie możesz znaleźć poradnik mówiący o tym, że dwuetapowe oczyszczanie możesz wykonać za pomocą oleju kokosowego – ABSOLUTNIE TEGO NIE RÓB! Nie nadaje się on do takiego zabiegu, ponieważ nie jest emulgujący, więc dosłownie zakleja on ujścia gruczołów łojowych.

Jak dbać o skórę trądzikową?

Istnieje kilka zasad dotyczących pielęgnacji cery trądzikowej. Zaczynając od początku – dwuetapowe oczyszczanie. Jest to najdokładniejsza a zaraz najdelikatniejsza forma demakijażu oraz usunięcia z twarzy zanieczyszczeń z dnia codziennego.

Na czym ono polega? Jak sama nazwa wskazuje składa się z dwóch etapów: faza olejowa i faza wodna.

Ta pierwsza ma za zadanie dokładne rozpuszczenie pozostałości makijażu, kremów, filtrów przeciwsłonecznych i ogólnych zanieczyszczeń. Bardzo ważne jest to, aby był to produkt emulgujący, który po połączeniu się z wodą zamieni się w białą piankę, dzięki czemu może w całości zostać zmyty z powierzchni twarzy. Idealnie sprawdzi się tu masełko lub olejek emulgujący. Możesz też użyć płynu micelarnego, którego micele działają dosłownie jak magnes na zanieczyszczenia.

Drugi etap to faza wodna. Opiera się ona na aplikacji produktu typu żel lub pianka, który ma za zadanie usunąć to, co rozpuścił olej. Tu musisz pamiętać o tym, aby żel, którego używasz był jak najdelikatniejszy, ponieważ bardzo łatwo jest naruszyć barierę hydrolipidową naskórka. Jeśli czujesz, że po użyciu skóra jest ściągnięta – koniecznie zmień produkt na delikatniejszy.

W przypadku cery trądzikowej oczyszczanie jest wyjątkowo ważne, ponieważ ma ona zaburzone wydzielanie sebum. Następuje jego nadprodukcja, co jest idealną pożywką dla bakterii a to już prosta droga do kolejnych zmian zapalnych. Posiadaczki skóry trądzikowej nie mogą pozwolić sobie na chwilę zapomnienia, tu liczy się skrupulatność i dokładność – jeśli nie chcesz mieć kolejnych zmian trądzikowych to musisz dokładnie oczyszczać skórę każdego dnia, 2 x dziennie. Rano umyj twarz samym żelem oczyszczającym, a wieczorem wykonaj cały rytuał dwuetapowego oczyszczania.

Kolejnym krokiem pielęgnacyjnym jest nawilżanie. I tutaj możemy Cię zaskoczyć – krem nawilżający to nie wszystko! Jednym z najczęstszych błędów w pielęgnacji skóry trądzikowej jest bazowanie na złuszczaniu i wysuszaniu. Kwasy, peelingi, coraz mocniejsze kosmetyki – to wszystko powoduje, że bariera hydrolipidowa ulega zniszczeniu a skóra się odwadnia. Oczywiście, pielęgnacja skóry trądzikowej powinna bazować na regularnym złuszczaniu ALE przy jednoczesnym nawilżaniu i regeneracji.

Swoją wieczorną nawilżającą rutynę pielęgnacyjną rozpocznij od najbardziej wodnistych produktów, czyli na esencji/lotionie. Im bardziej rzadką konsystencję ma kosmetyk, tym głębiej może on zadziałać, dlatego tutaj warto się skupić na olejku z drzewa herbacianego. Ma on działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, może więc on wyciszyć zmiany zapalne i zapobiec kolejnym potencjalnym wypryskom. Pamiętaj o tym, aby produkty nawilżające nakładać bezpośrednio na mokrą skórę (odwrotnie do produktów złuszczających!), ponieważ mogą one wtedy wsiąknąć głębiej i lepiej się wchłonąć.

Kolejnym produktem powinno być serum, czyli nieco gęstsza forma esencji. Jeśli Twoja pielęgnacja do skóry trądzikowej opiera się na mocnym złuszczaniu to wybierz produkt mocno nawilżający. Zwróć jednak uwagę na to, czy nie ma w składzie substancji komedogennych! Niestety, czasem wystarczy jedno użycie nieodpowiedniego produktu, który ma w składzie nieodpowiednie oleje, aby nadmierne wydzielanie sebum i zapchanie gruczołów łojowych doprowadziło do pojawienia się wielu kolejnych zmian skórnych i stanów zapalnych.

Teraz pora na krem nawilżający. Tutaj masz do dyspozycji najszerszy wachlarz produktów, na rynku są setki tysięcy kremów nawilżających dedykowanych pielęgnacji skóry trądzikowej. Pamiętaj, że jest to dopełnienie całego rytuału, tu liczy się holistyczne podejście i dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia.

Kropką nad I codziennej pielęgnacji, nie tylko trądzikowej jest aplikacja kremu z filtrem przeciwsłonecznym SPF50. Słońce to przyjaciel zmarszczek, blizn oraz przebarwień, szczególnie w przypadku występujących zmian skórnych. Bez odpowiedniej fotoprotekcji możesz mieć pewność, że po krostce zostanie Ci przebarwienie. Używaj kremu z filtrem minimum 3 razy dziennie, nawet kiedy jest pochmurno czy deszczowo. Promienie słoneczne dzielą się na UVA i UVB i zła informacja jest taka, że te najbardziej szkodliwe (UVA) są niewidoczne i mają zdolność przenikania przez szyby. Co to znaczy, że są niewidoczne? W porównaniu do UVB nie powodują one efektu opalenizny, czyli dokładniej rzecz ujmując, reakcji skóry na poparzenie słoneczne.

A co ze złuszczaniem?

Jest to jedna z podstawowych zasad pielęgnacji skóry trądzikowej. Należy jednak przeprowadzać je z głową trzymając się kilku podstawowych zasad.

Zaczniemy jednak od początku, dlaczego jest to tak ważny etap rutyny pielęgnacyjnej? Nasza skóra regularnie się złuszcza, martwy naskórek jest usuwany a w jego miejsce pojawia się świeża warstwa. Jest to proces stały, średnio przyjęło się, że proces całkowitej wymiany naskórka trwa 3 miesiące (to właśnie dlatego dopiero po takim czasie możesz właściwie ocenić działanie kosmetyku. Stosując odpowiednie kosmetyki możesz nieco przyspieszyć ten proces, co pozwala na szybszą regenerację a w efekcie na zdrowszą skórę.

Idealnym preparatem do złuszczania dla skóry trądzikowej jest kwas salicylowy. Ma on działanie sebostatyczne, czyli reguluje wydzielanie sebum w gruczołach łojowych, dodatkowo jest to jedyny składnik na rynku, który ma zdolność natychmiastowej penetracji naskórka.

Co to znaczy w praktyce?

Jest on w stanie idealnie doczyścić gruczoły łojowe nie tylko na powierzchni skóry, ale także w głębszych warstwach naskórka, dlatego w składzie pielęgnacji skóry trądzikowej kwas salicylowy to prawdziwy must-have! Mało tego, cudownie usuwa on zaskórniki i pozostałe niedoskonałości na twarzy. Kwas salicylowy bardzo lubi się z zieloną glinką, która działa dosłownie jak odkurzacz na rozszszerzone pory. Te dwa produkty cudownie usuwają zanieczyszczenia, dlatego warto zwrócić na nie uwagę w pielęgnacji skóry trądzikowej.

Co z tymi zasadami?

Po pierwsze – umiar! Jeśli masz swój ulubiony kosmetyk złuszczający to używaj tylko jego, nie możesz łączyć kilku produktów, ponieważ możesz się dosłownie poparzyć. Cera trądzikowa jest wbrew pozorom bardzo delikatna, pomimo, że teoretycznie jest grubsza niż sucha, czy mieszana.

Po drugie – cierpliwość. Kwas salicylowy ma działanie mocno wysuszające i trzeba rozpocząć od zbudowania tolerancji. Początkowo należy go używać raz w tygodniu na dokładnie oczyszczoną i suchą skórę (to bardzo ważne, woda transportuje preparat głębiej i może dojść do poparzenia). Po kilku tygodniach możesz zacząć złuszczać skórę dwa razy w tygodniu, ale pamiętaj o tym, aby dokładnie przyjrzeć się swojej cerze trądzikowej! Jeśli poczujesz podrażnienie, od razu zrób sobie przerwę

Po trzecie – regeneracja. Po każdej eksfoliacji należy pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry, która jest mocno podrażniona. Idealnie sprawdzi się tu krem z ceramidami, które dosłownie naprawiają uszkodzenia, które zostały spowodowane złuszczaniem. Nie musisz się martwić, możesz znaleźć krem z serii CICA, który ma naprawdę dobry skład i nie zapcha Twojej cery trądzikowej.

Na temat walki z trądzikiem można napisać wiele książek, my postanowiliśmy przybliżyć Wam najważniejsze punkty, które mogą być dla Was pomocne. Pielęgnacji cery trądzikowej to bardzo złożony i zaawansowany proces, na który składa się wiele z zależnych od siebie etapów. Pamiętaj jednak o tym, że kosmetyki to tylko jeden z elementów układanki – skup się na odpowiedniej diecie, unikaj używek i wybierz się na badania, aby odkryć przyczynę powstawania zmian zapalnych. Trądzik potrafi być męczący, ale dzięki cierpliwości i odpowiednim podejściu można go pokonać raz na zawsze!