- Zabiegi na twarz
- 2021-09-06
- 12:29
Oczyszczanie wodorowe – co warto wiedzieć?
Wodorowe oczyszczanie skóry twarzy, skóry szyi lub dekoltu, poza efektem dogłębnego oczyszczenia, pozwala także na uzyskanie efektu liftingu oraz optymalnego nawilżenia, regeneracji, odświeżenia i poprawy elastyczności skóry. W przypadku cery z problemami działa kojąco i regulująco. Zabieg oczyszczania wodorowego prowadzi do zmniejszenia ilości wolnych rodników RFT, których nadmiar jest główną przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry. RFT (Reactive Oxygen Species, ROS) – reaktywne formy tlenu, są to specyficzne układy chemiczne, zawierające w swoim składzie atomy tlenu z niesparowanym elektronem, tzw. rodniki.
Wolne rodniki odgrywają w naszym organizmie bardzo ważną rolę – są „pośrednikami” wielu procesów komórkowych, m.in. indukują apoptozę komórek, pobudzają transport glukozy, ale również zwiększają przepuszczalność ścian naczyń włosowatych. Z wiekiem nadmiar wolnych rodników w skórze, która jest najbardziej narażona na ich nadmierne namnażanie się, negatywnie wpływa na takie komórki jak białka, kwasy nukleinowe oraz lipidy. Dodatkowo, głównym czynnikiem katalitycznym w procesie tworzenia wolnych rodników jest promieniowanie UVB i UVA. Oczyszczanie wodorowe neutralizuje wolne rodniki na powierzchni skóry. RFT wiążą się z jonami wodoru, doprowadzając do powstania wody i czystego tlenu.
Spis treści
Zabieg oczyszczania wodorowego – etapy:
- Etap neutralizacji wolnych rodników za pomocą wody wodorowej, w którym wolne rodniki wiążą się z dostarczonymi jonami wodoru tworząc wodę i tlen.
2. Etap eksfoliacji czyli złuszczenie obumarłych warstw naskórka w celu ułatwienia wnikania dostarczanych substancji aktywnych.
3. Etap dotleniania, który ułatwia wprowadzenie antyoksydantów. Tlen wspomaga cyrkulację i absorpcję substancji aktywnych, stymuluje także wytwarzanie elastyny i kolagenu.
4. Etap rozprowadzania antyoksydantów na obszarze zabiegowym w celu zabezpieczenia skóry przed ponownym wytworzeniem nadmiaru wolnych rodników, a także przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
5. Etap wprowadzania antyoksydantu w głębsze warstwy skóry do przestrzeni międzykomórkowej z wykorzystaniem głowicy emitującej ultradźwięki. Głowica doprowadza do drgania komórek wywołując efekt termiczny, relaksację struktur komórkowych, odprężenie mięśni, pobudza także krążenie krwi oraz limfy. Rezultatem jest lepszy metabolizm i regeneracja komórek.
Wskazania do oczyszczania wodorowego skóry
Oczyszczanie wodorowe jest bardzo lubianym zabiegiem, szczególnie wśród kobiet. Dlaczego? Ponieważ jest to zabieg bankietowy, niezwykle przyjemny i dający fajny efekt już po pierwszej wizycie w salonie kosmetycznym. Terapię wodorem szczególnie pole się przy:
- pierwszych oznakach starzania
- zmęczonej poszarzałej cerze
- zaskórnikach
- skórze wrażliwej
Dla kogo przeznaczony jest zabieg i na jakie efekty można liczyć?
Efekty, jakich można spodziewać się po zabiegu wodorowego oczyszczania skóry, to między innymi: eliminacja szkodliwych wolnych rodników, wyrównanie kolorytu skóry, poprawa elastyczności, gęstości i jędrności skóry, dotlenienie skóry właściwiej, oczyszczenie porów, złuszczenie obumarłych warstw naskórka, złagodzenie stanów zapalnych, regulacja wydzielania sebum, redukcja przebarwień, stymulacja powstawania włókien kolagenowych, zwiększenie metabolizmu skóry. Zabieg przeznaczony jest dla osób z cerą tłustą, trądzikową oraz skłonną do zanieczyszczeń miejskich.
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do tego zabiegu?
Przeciwwskazaniami do zabiegu oczyszczania wodorowego są:
- choroba nowotworowa,
- choroby wirusowe,
- bakteryjne i grzybicze,
- ciąża i karmienie piersią,
- aktywna opryszczka,
- przerwanie ciągłości skóry,
- metalowe implanty,
- rozrusznik serca,
- nadwrażliwość na prąd elektryczny i epilepsja.
Autorka:
mgr kosmetolog Barbara Nizioł