FAQ zamykanie naczynek - najczęściej zadawane pytania

Jak często można stosować zabieg zamykania naczynek laserem?

Naczynka rozszerzać się mogą pod wpływem bardzo różnych czynników, jak zdenerwowanie, spożycie alkoholu, zmiany temperatury, niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak mróz, promienie słoneczne. Rozszerzone naczynka mogą prowadzić do pojawienia się bardzo nieestetycznego rumienia. Laserowe zabiegi mogą być wykorzystywane z powodzeniem do zamykania naczynek. Stosowanie naświetlań laserem realizowane jest przy usuwaniu naczynek, co pozwala na dopasowanie parametrów zabiegu. Dodatkowo dla bezpieczeństwa zabiegu wykonywane są również próby laserowe, co znów pozwala na określenie najlepszych parametrów naświetlania, które pozwalają na uzyskanie oczekiwanych efektów. Do wykonania laserowego zamykania naczynek mogą być przeciwwskazania zarówno związane ze stanem skóry jak też występowaniem pewnych chorób. Sam zabieg wykonywany jest w ramach serii zabiegów, które mogą wynosić do trzech zabiegów. Poszczególne zabiegi wykonywane są w ciągu kilku miesięcy, co ma zapewnić bezpieczeństwo a także uniknąć stosowania zabiegów przy występowaniu drobnych skutków ubocznych, co może występować w formie drobnych zaczerwienień lub zasinień skóry, co może utrzymywać się po samym wykonaniu zabiegu między pięć a piętnaście dni.

do góry

Czy popękane naczynka po ciąży znikają?

Ciąża to wyjątkowy czas, w którym nasze ciało przechodzi prawdziwą rewolucję. Niestety nie wszystkie zmiany mogą wzbudzać naszą radość. Jedną z powszechnych przypadłości w czasie ciąży jest problem rozszerzonych naczynek. Zwykle z tego powodu cierpią kobiety, które mają delikatną, cienką i płytko unaczynioną skórę. Najczęściej problem pojawia się w czasie ciąży, ponieważ wysokie stężenie progesteronu we krwi rozluźnia mięśnie i zmniejsza napięcie ścian żył, które stają się podatne na rozszerzenia i skręcanie. Dodatkowo zwiększa się ciśnienie krwi, a powiększona macica utrudnia jej przepływ. Pajączki mogą pojawić się na twarzy lub nogach. Zmiany mogą zniknąć po ciąży, jeśli tylko żyły nie zostały mocno rozciągnięte. Rozszerzonym naczynkom (zwłaszcza na nogach) można zapobiegać – starając się utrzymać aktywność fizyczną w czasie ciąży i nie dopuszczając do nadmiernego przybrania na wadze.

do góry

Czy pajączki na nogach są niebezpieczne?

Pajączki na nogach to inaczej wenulektazje czyli siatki rozszerzonych naczyń krwionośnych, znajdujące się w powierzchniowej warstwie skórnej (w splocie podbrodawkowym). Przyczyn ich powstawania jest wiele: obciążenie genetyczne, wpływ hormonów na mięśnie naczyń włosowatych, zbyt długa ekspozycja na słońce czy duże wahania temperatur. Na powstawanie pajączków najbardziej narażone są osoby z nadwagą, kobiety ciężarne oraz w okresie menopauzy. Chociaż może się wydawać, że pajączki to głównie defekt estetyczny, mogą okazać się pierwszymi oznakami niewydolności żylnej, która może prowadzić do wystąpienia zakrzepicy. Pajączki mogą być także bardzo uciążliwe, przyczyniając się do swędzenia i nieprzyjemnego uczucia pulsowania. Bardzo ważnym jest, by nie zwlekać z leczeniem rozszerzonych naczyń krwionośnych. Pozwoli to poprawić wygląd nóg oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia komplikacji.

do góry

Jakie są przyczyny powstawania pajączków (popękanych naczynek)?

Pajączki czyli teleangiektazje to rozszerzone niewielkie naczynka krwionośne. Wyglądem przypominają rozgałęzione, cienkie pajęczynki w kolorze niebieskawym lub czerwonym. Przyczyn ich powstawania jest wiele. Pierwszą jest wiek – wraz z upływem czasu żyły i naczynia krwionośne ulegają osłabieniu, a ich praca może zostać zaburzona. Zmiany żylne mogą pojawiać się pod wpływem wahań hormonalnych – w okresie dojrzewania, w ciąży, w okresie menopauzy. Estrogen wywiera duży wpływ na naczynia włosowate, osłabiając je. Skutkuje to utratą sprężystości i poszerzeniem naczyń krwionośnych. Bardzo często do powstawania pajączków przyczynia się także siedzący tryb życia lub długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej. Problem często występuje u osób otyłych, których kończyny dolne są nadmiernie obciążone.

do góry

Mam popękane naczynka na nosie. Czy można to wyleczyć laserowo?

Zabiegi laserowe to najbardziej skuteczne rozwiązanie problemu pękających naczynek. Lekarz dermatolog po zbadaniu skóry pacjenta dobierze odpowiednie parametry urządzenia oraz oceni ile zabiegów trzeba wykonać. Na zabieg najlepiej jest umówić się jesienią lub wczesną wiosną – kiedy nie ma gwałtownych zmian temperatur. Po zabiegu należy chronić twarz przed promieniowaniem słonecznym. W tym celu zaleca się stosowanie kremów z filtrem. Równie istotne jest, by kilka dni po zabiegu unikać ćwiczeń fizycznych, gorących kąpieli, sauny oraz masaży. By efekt zabiegu utrzymał się oraz, by nie dopuścić do powstawania nowych zmian, należy zrezygnować z nadmiernej ekspozycji na słońce, a latem zawsze korzystać z kremów ochronnych oraz wyeliminować potencjalne źródła powstawania pajączków (alkohol, ostre przyprawy, gorące posiłki).

do góry

Czy istnieją domowe sposoby na pękające naczynka?

Do tej pory trudno powiedzieć, co konkretnie powoduje pękanie naczynek. Mogą być one wrodzone (skutki genetyczne) lub nabyte na skutek terapii hormonalnych, przyjmowania środków antykoncepcyjnych, długotrwałego stosowania maści sterydowych, schorzeń skóry, nagłych zmian temperatury czy niektórych chorób ogólnoustrojowych. W walce z popękanymi naczynkami skuteczna może okazać się odpowiednia dieta, w której ogranicza się spożywanie białego pieczywa, tłustych, ciężkostrawnych i pikantnych potraw, słodyczy i alkoholu. Zaleca się jedzenie kaszy gryczanej ze względu na wysoką zawartość rutyny wzmacniającej naczynka. Należy także dostarczać witaminę K, którą znajdziemy w ciemnozielonych i liściastych warzywach, jogurtach, serach i jajkach. Pomocne jest zrezygnowanie z gorących kąpieli, sauny i solarium. Warto zwrócić uwagę jakiej wody używamy do pielęgnacji twarzy – nie może być twarda i chlorowana. Unikajmy także grubych peelingów i preparatów przeciwłojotokowych, które wysuszają skórę. Pękaniu naczynek zapobiegnie także prowadzenie mniej stresującego trybu życiu. Polecane są także domowe maseczki, np. z nagietka, lnu lub mango.

do góry