FAQ usuwania blizn - najczęściej zadawane pytania

Czy świeże blizny można usuwać laserem?

Wybranie odpowiedniej metody laserowego usuwania blizn pozwala na uzyskanie spektakularnych efektów. Blizny można w znacznym stopniu rozjaśnić a także w znacznym stopniu usunąć. Stosowanie laserowego leczenia przy usuwaniu blizn jest jedną z bardziej skutecznych metod pozbywania się blizn po trądziku. Zastosowanie laserowych metodo usuwania blizn może przynosić różne efekty, co w znacznym stopniu zależne jest od wielkości czy liczby blizn. Jednak przy usuwaniu świeżych blizn można znacznie łatwiej uzyskać oczekiwane przez pacjentów rezultaty.

Przed wykonaniem zabiegów usuwania blizn wykonywana jest konsultacja, co pozwala na ustalenie zarówno ilości niezbędnych zabiegów a także najlepszych metod do zastosowania przy danym umiejscowieniu czy rozległości blizny. Jak wskazują eksperci usuwanie świeżych blizn przynosi bardzo pozytywne rezultaty w stosunku do decydowania się na usuwanie blizn, które mają kilka lat.

do góry

Jakie blizny znikają samoistnie?

Powstawanie blizny jest naturalnym procesem naprawczym organizmu. Kiedy na powierzchni skóry powstaje rana, prawie od razu rozpoczyna się proces gojenia. Może on przebiegać na trzy sposoby: przez rychłozrost, ziarninowanie oraz pod strupem. Proces tworzenia się blizny u każdego wygląda inaczej, niektórzy mają skłonność do szybkiego gojenia się ran, a u innych proces ten przebiega z zaburzeniami, tworząc bliznowce lub blizny przerostowe. Na końcowy wygląd blizn wpływ ma wiele czynników np. wiek, geny, rodzaj zranienia. Proces gojenia możemy samodzielnie wspomóc, nie dopuszczając do zabrudzenia rany oraz smarując miejsce maścią z antybiotykiem. Ważne jest, by nie zrywać strupa, a także nie wystawiać świeżej blizny na działanie promieni słonecznych. Na całkowite zagojenie się blizny potrzeba też czasu. Blizny, które powstały w wyniku lekkiego zadrapania lub zranienia mają szansę całkowicie zniknąć, a większe mogą stać się mniej widoczne.

do góry

Czym smarować blizny?

Prawidłowa pielęgnacja blizny ma wpływ na jej finalny wygląd, dlatego warto poświęcić jej szczególną uwagę. W pierwszym etapie gojenia się rany (po upływie 7-8 dni od operacji) można zacząć już stosować preparaty na blizny, ułatwiające zabliźnianie się tkanek. Przebudowa blizny może trwać nawet rok, co znaczy, że w tym czasie zmiana nie jest jeszcze do końca uformowana i zachodzą w niej procesy przebudowy z udziałem włókien elastycznych i kolagenowych. W czasie trwania tego procesu warto stosować maści na blizny. W aptekach znajdziemy szeroki wybór takich preparatów, jednak to najskuteczniejszych należą te, które zawierają silikon, heparynę, ekstrakt z cebuli, masę perłową, kwas hialuronowy oraz wyciąg z wąkrotki azjatyckiej. Maści silikonowe są skuteczne w zapobieganiu bliznowcom i bliznom przerosłym, zapobiegają utracie wody, tworząc idealne środowisko do gojenia się ran. Heparyna wykazuje działanie przeciwzapalne i antyproliferacyjne, dzięki czemu zapobiega nadmiernemu rozrostowi tkanki łącznej. Masa perłowa z kolei delikatnie złuszcza i wybiela skórę, a także wzmacnia ją i regeneruje.

do góry

Czy blizny można opalać?

Blizny najlepiej nie opalać przez rok. Promieniowanie słoneczne stymuluje odkładanie się kolagenu w bliźnie, co może doprowadzić do powstawania przerostów, swędzenia i bólu. Skóra w obszarze blizny nie posiada naturalnego barwnika (melaniny), dlatego może łatwo ulegać poparzeniom. Eksponowanie blizny na działanie promieni słonecznych może też przyczynić się do tego, że stanie się ona ciemniejsza, a przez to bardziej widoczna. Nie oznacza to jednak, że przez rok należy unikać słońca. Bliznę po prostu trzeba smarować kremem z wysokim filtrem oraz zaklejać jej powierzchnię plastrem. 

do góry