FAQ przebarwienia skóry - najczęściej zadawane pytania

Dlaczego powstają przebarwienia skóry?

Przebarwienia skóry to problem, który może dotykać nawet co trzecią kobietę. Przebarwienie jest widoczne na skórze w postaci ciemniejszych plam na skórze. Powodem pojawiania się przebarwień jest nierównomierna produkcja barwnika, który występuje w skórze, czyli melatoniny. Występowanie przebarwień dotyczy przede wszystkim tych miejsc na skórze, które wystawione są na działanie słońca. Dotyczy to przede wszystkim takich miejsc na ciele jak twarz, dłonie, dekolt, ramiona.

Wpływ na pojawienie się przebarwień oprócz intensywnego działania promieni słonecznych mogą mieć również zmiany hormonalne, stany zapalne skóry oraz leki, substancje uczulające w kosmetykach. Przebarwienia najczęściej pojawiają się znacznie bardziej intensywnie wraz z wiekiem, gdzie szacowane jest, że nawet dziewięć na dziesięć kobiet po pięćdziesiątym roku życia boryka się z problemem przebarwień pojawiających się na skórze. Jedną ze skutecznych metod na usuwanie przebarwień jest zabieg estetyczny mikrodermbrazji.

do góry

Czy woda utleniona rozjaśnia przebarwienia po trądziku?

Przebarwienia wywołane trądzikiem wywołane są wzrostem aktywności melanocytów, spowodowanym przez stan zapalny. Zazwyczaj ustępują one samoistnie lub ulegają rozjaśnieniu. Istnieje wiele domowych sposobów na rozjaśnienie przebarwień potrądzikowych – jednym z nich jest woda utleniona. Ta substancja ma swoich zwolenników i przeciwników – może okazać się pomocna walce z przebarwieniami, jednak może również wyrządzić wiele szkód. Pamiętajmy, że nadmiar wody utlenionej może być szkodliwy, a nawet toksyczny. Ponadto może nadmiernie wysuszać i podrażniać skórę, a nawet powodować nowe przebarwienia. Warto pamiętać również, że samodzielne rozjaśnianie zmian, domowymi sposobami, może nie okazać się tak skuteczne jak np. stosowanie odpowiednich kosmetyków lub zabieg wykonany przez profesjonalistów. Jeśli chcemy skutecznie i na stałe pozbyć się przebarwień, najlepiej będzie, jeśli udamy się do specjalisty, który dobierze odpowiednią terapię.

do góry

Jak ukryć przebarwienia?

Przebarwienia na twarzy mogą powstawać z różnych przyczyn. Większość zmian powstaje na skutek promieniowania ultrafioletowego, przyjmowania środków hormonalnych czy trądziku. Można z nimi walczyć zabiegami kosmetologicznymi, można też je ukrywać pod makijażem. Do cery z przebarwieniami najlepszy będzie mocno kryjący podkład, zawierający dużo białych pigmentów. W sklepach znajdziemy też duży wybór różnokolorowych baz, które nakłada się pod podkład. Baza w kolorze zielonym maskuje naczynka, a kolor żółty niweluje większe zaczerwienienia. Dobrym rozwiązaniem jest również korektor, który nakłada się na podkład, delikatnie wklepując. Rozszerzone naczynka, rumieńce i zaczerwienienia przykryje zielony korektor, brązowe plamy – żółty, a białe – brzoskwiniowy. Do utrwalenia makijażu najlepiej użyć lekkiego, białego lub transparentnego pudru sypkiego. Nakładając kolejne warstwy kosmetyków, pamiętajmy o umiarze, by makijaż wyglądał naturalnie i świeżo.

do góry

Jakie zioła i witaminy pomagają na przebarwienia skóry?

Przebarwienia pojawiają się na skórze z różnych powodów. Najczęściej są wynikiem ekspozycji na słońce, jednak mogą powstawać także na skutek wpływu hormonów, niektórych chorób czy procesów starzenia. W walce z przebarwieniami jest ważna odpowiednia pielęgnacja oraz zróżnicowana dieta, dzięki której dostarczymy organizmowi wszystkich substancji odżywczych. Dla pięknej skóry niezbędna jest witamina A, która zmniejsza przebarwienia i plamy, zapobiega też wysuszaniu skóry. Substancję tę możemy dostarczać sobie z pożywieniem, jedząc wątróbkę, masło oraz tłuste ryby, ale również stosując ją zewnętrznie, w postaci kremów. Dla zdrowej skóry niezbędna jest też witamina C, ponieważ poprawia jej koloryt i dodaje blasku. Na plamy starcze polecana jest witamina E, która dodatkowo ma silne właściwości antyrodnikowe. Z domowych sposobów warte uwagi są: nalewka z cedru, sok z nagietka oraz płukanka i maść z przytuli. Należy pamiętać, że stosując kuracje wybielające należy bezwzględnie unikać słońca.

do góry

Czy przebarwienia na skórze same mogą same zaniknąć?

Przebarwienia skórne mogą zniknąć samoistnie, choć jest to uzależnione od rodzaju i przyczyny ich powstania. U wielu kobiet zmiany pojawiają się w czasie ciąży, pod wpływem promieniowania słonecznego oraz aktywnych hormonów. Takie zmiany często znikają lub bledną w kilka miesięcy po porodzie, kiedy sytuacja hormonalna wraca do normy. Podobnie jest z przebarwieniami pozapalnymi, np. potrądzikowymi. Samoistnie znikają z powierzchni skóry, choć może to trwać nawet do 24 miesięcy. Należy pamiętać, że chociaż przebarwienia zniknęły same, w każdej chwili mogą pojawić się znowu. Dlatego bardzo istotne jest, by nie wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych bez odpowiedniego zabezpieczenia (kremów ochronnych).

do góry