FAQ depilacji laserowej - najczęściej zadawane pytania

 

Depilator do nóg i pach czy zabieg depilacji laserowej?

Stosowanie depilacji w warunkach domowych z zastosowaniem maszynek do golenia czy depilatorów może być uciążliwe. Depilacja z użyciem depilatorów musi być stale powtarzana, czy usuwać odrastające włoski. Dodatkowo problemem bywa realizowanie depilacji u osób mających problemy alergiczne, wrażliwą skórę, u których mogą pojawiać się podrażnienia skóry. Depilacja laserowa pozwala na zapewnienie trwałych efektów przy usuwaniu włosków z różnych okolic ciała.

Zastosowanie depilacji laserowej przy użyciu serii zabiegów gwarantuje uzyskanie długoterminowego efektu braku odrastania włosków. Najczęściej stosowane są trzy zabiegi depilacji laserowej w celu usuwanie włosków w różnych fazach wzrostu, co pozwala na uzyskanie trwałego efektu pozbycia się owłosienia na wybranej powierzchni ciała. Dodatkowo wykonywany bywa czwarty zabieg, który jest zabiegiem profilaktycznym mającym na celu uzyskanie pewności, że nie pojawią się odrastające włoski. Ilość zabiegów zastosowanych w ramach serii zabiegów depilacji laserowej zależy od indywidualnych predyspozycji, czyli przede wszystkim od koloru włosów, gdzie im ciemniejszy kolor włosów, tym bardziej efektywna jest depilacja laserowa.

do góry

Woskowanie nóg a depilacja laserem

Wykonanie zabiegów depilacji laserowej pozwala uzyskać bardzo trwałe efekty. Włosy zostają usunięte w sposób trwały przy zastosowaniu odpowiedniej liczby zabiegów w serii. Jednocześnie zabieg jest bezbolesny. Do zabiegu trzeba jednak się odpowiednio przygotować.

Ze względu na oddziaływanie wiązki laserowej na skórę przed wykonaniem zabiegu laserowej depilacji należy unikać podrażniania skóry. Na skórze, które ma być depilowana z zastosowaniem laserów nie mogą występować żadne zmiany skórne, ani skaleczenia. Jednocześnie nie należy przed wykonywaniem zabiegów depilowania laserowego stosować w domu depilatorów elektrycznych. Nie wolno decydować się na wizyty w solarium, a także na wykonanie zabiegów woskowania. Pozwala to na uniknięcie problemów związanych ze skutkami ubocznymi, które po wykonaniu zabiegu depilacji laserowej mogą pojawić się na skórze. Do typowych skutków ubocznych zaliczają się niewielkie oraz krótko utrzymujące się zaczerwienienia skóry.

do góry

Jak długo utrzymuje się efekt depilacji laserowej?

Zastosowanie zabiegu depilacji laserowej pozwala na uzyskanie trwałych efektów braku odrastania włosków, co umożliwia ograniczenie wykonywania regularnie depilacji z wykorzystaniem depilatorów, maszynek do golenia. Depilacja laserowa pozwala na uzyskanie efektów usunięcia owłosienia w sposób trwały przy zastosowaniu powtarzalnych zabiegów. Po pierwszym zabiegu depilacji laserowej włoski mogą minimalnie odrastać. Zastosowanie kolejnego zabiegu pozwala na skuteczne usunięcie również odrastających włosków.

Wykonanie kolejnych zabiegów pozwala na usuwanie włosków, które nie były w fazie wzrostu w momencie wykonania pierwszego zabiegu. Ponawianie zabiegów depilacji laserowej może być realizowane w odstępach 6-12 tygodni, co pozwala na wykonanie serii zabiegów, które zapewnią pełne utrwalenie się efektów. Najczęściej wykonanuje się minimum 5 zabiegów, co pozwala na usunięcie włosków bez względu na fazę wzrostu poszczególnych włosków. U większości kobiet wykonanie serii zabiegów pozwala na trwałe usunięcie włosków, które nie odrastają. Wyjątki mogą pojawiać się u kobiet, u których występują zmiany hormonalne w okresie ciąży, menopauzy, co może prowadzić do częściowych odrostów włosków.

do góry

Jak wygląda zabieg depilacji?

Zabieg depilacji laserowej pozwala na stałe pozbycie się włosków z różnych okolic ciała. Zastosowanie depilacji laserowej pozwala bezboleśnie usunąć owłosienie w postaci wąsików na twarzy, z brody, szyi, baków, policzków, twarzy, karku, pleców, klatki piersiowej, pach, przedramion, ramion, dłoni, brzucha, okolic bikini, szpary pośladkowej, ud, łydek, uszu. Zastosowanie technologii laserowej pozwala na precyzyjne usuwanie owłosienia poprzez miejscowe podgrzewanie mieszków włosowych.

Lasery LightSheer pozwalają na użycie skondensowanej wiązki światła, która emitowana jest przez laser. Oddziaływanie wiązki światła laserowego jest miejscowe i odbywa się poprzez ruchy głowicy lasera, które są rozległe i delikatne . Powierzchowne działanie światła laserowego pozwala na usuwanie włosków przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa okolicznych tkanek. Efekt uzyskany po zabiegu depilacji laserowej to gładkie ciało oraz trwałe usunięcie włosków.

do góry

Pieprzyki w miejscu stosowania depilacji laserowej

Wykonywanie zabiegów laserowej depilacji wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami, co zawsze wymaga wcześniejszej konsultacji przed określeniem, czy u pacjenta zabieg może być wykonany bezpiecznie. Przeciwwskazaniami do wykonania depilacji laserowej są przede wszystkim różne schorzenia, jak łuszczyca. Jeśli występują jakiekolwiek przeciwwskazania do wykonania zabiegu wówczas ze względów w bezpieczeństwa depilacja laserowa nie jest wykonywana.

Jednak zabieg depilacji laserowej nie jest niebezpieczny, ani nie jest nadmiernie bolesny. Pieprzyki, które są znamionami barwnikowymi nie mogą być również poddawane depilacji laserowej. Nie wolno usuwać włosów z pieprzyków brązowych. Taki pieprzyk nie może być poddawany ciągłemu wyrywaniu włosków. Jednocześnie niewskazane jest również drażnienie okolic znamienia barwnikowymi światłem lasera. Możliwe jest jedynie wykonanie podcięcia włosków, które znajdują się na brązowym pieprzyku. Innym rozwiązaniem jest usunięcie całego pieprzyka w ramach zabiegu chirurgicznego.

do góry

Czy depilacja laserem boli?

Zabieg depilacji laserowej jest bezpiecznym zabiegiem, który praktycznie nie prowadzi do żadnych skutków ubocznych oprócz ewentualnych, nieznacznych podrażnień skóry. Odpowiednie przygotowanie się do zabiegu, czyli rezygnacja z opalania przed zabiegiem, czy stosowania środków mogą podrażnić skórę pozwala na znaczne zmniejszenie ryzyka pojawienia się skutków ubocznych nawet w formie drobnych zaczerwienień na skórze.

W trakcie zabiegu może pojawić się niewielki ból, co zależne jest od karnacji, ale również od poziomu opalenizny na skórze. Wpływ ma na to ilość melaniny, która znajduje się w skórze osoby, która poddaje się danemu zabiegowi. Podczas zabiegu depilacji laserowej energia świetlna jest absorbowana przez pigment. W takiej sytuacji odczuwanie bólu może być nieco silniejsze właśnie u osób opalonych oraz mających ciemniejsze włosy, karnację. Zwiększone uczucie bólu może występować również u osób mających bardziej gęste włosy. Przy zabiegach depilacji laserowej nie ma jednak potrzeby stosowania miejscowego znieczulenia, gdyż odczuwany ból jest znośny i przez samych pacjentów określany jako umiarkowany.

do góry

Czy depilacja usuwa włosy na stałe? Czy jest trwała?

Depilacja laserowa jest alternatywą w stosunku do stosowania domowych sposobów depilowania włosków zarówno przy użyciu elektrycznych depilatorów, jak też maszynek do golenia. Zastosowanie skutecznych metod depilacji laserowej przy użyciu takich urządzeń jak laser LightSheer Duet pozwala na zapewnienie trwałego efektu usuwania owłosienia z wybranych okolic ciała.

Skuteczność stosowania depilacji laserowej zależy przede wszystkim od gęstości owłosienia, karnacji oraz opalenizny. Z tego powodu przed zabiegami depilowania nie powinno się stosować opalania, nie powinno się korzystać z solarium, co również pozwala na zmniejszenie bolesności przy wykonywaniu zabiegu depilacji laserowej. Do uzyskania trwałego efektu usunięcia włosków może być niezbędne zastosowanie różnej liczby zabiegów w serii. Za standardową liczbę zabiegów uznaje się minimum pięć zabiegów depilacji laserowej, które wykonywane są w wyznaczonych odstępach czasu (6-12 tygodni). Niezbędne może być wykonanie większej liczby zabiegów w celu uzyskania zadowalającego efektu. Liczba zabiegów może również być zwiększona w przypadku wykonywania zabiegów określonych okolic ciała, gdzie niezbędne jest bardziej intensywne oddziaływanie na odrastające włoski.

do góry

W jaki sposób działa laserowy depilator?

W trakcie zabiegu depilacji laserowej wiązka lasera działa na górne warstwy skóry, czyli światło lasera nie wpływa w żaden sposób na funkcje organizmu. Zabiegi laserowej depilacji są zabiegami bezpiecznymi, po których nie występują praktycznie żadne skutki uboczne oprócz nieznacznych zaczerwienień czy przebarwień na skórze.

Wiązka światła laserowego działa na włoski w sposób, który pozwala na uszkodzenie macierzy włoska. Dodatkowo uszkadzane są również zlokalizowane bezpośrednio w mieszku włosowym komórki odpowiedzialne za regenerację włosków. Wykonanie zabiegu depilacji laserowej pozwala na całkowite pozbycie się niechcianego owłosienia w wybranych okolicach ciała.

Trwałe efekty usunięcia włosków przy wykorzystaniu zabiegów depilacji laserowej wymagają przede wszystkim postawienia na serię zabiegów, co jest wymagane ze względu na znajdowanie się podczas pojedynczego zabiegu włosków w różnej fazie wzrostu. Trwałe usunięcie włosków wymaga uszkodzenia wszystkich włosków, które znajdują się w danej okolicy ciała.

do góry

Jak długo po depilacji laserowej nie można się opalać?

Przed zrealizowaniem zabiegów depilacji laserowej należy unikać pewnych zachowań, które są przeciwwskazane w celu zapewnienia bezpieczeństwa wykonania zabiegów. Nie należy decydować się na wykonywanie woskowania, depilacji depilatorami elektrycznymi a także nie należy korzystać z solarium.

Wynika to z konieczności unikania wszelkich podrażnień skóry przede wykonaniem zabiegów depilacji laserowej, przy których wykorzystywana jest silnie działająca na skórę wiązka światła laserowego, która jest w stanie prowadzić do zaczerwienień lub lekkich podrażnień skóry, które nie utrzymują się długi czasu, czyli ustępują po kilkunastu godzinach. Po wykonaniu zabiegów depilacji laserowej również nie wskazane jest takie zachowanie, które może prowadzić do dodatkowego podrażnienia skóry.

Z tego powodu obowiązuje bezwzględny zakaz opalania się. Nie należy opalać się co najmniej w okresie czterech tygodni od momentu wykonanie zabiegu laserowej depilacji. Dodatkowo wskazane jest wykonywanie zabiegów smarowania naświetlanych miejsc kremami, które mają wysokie filtry. Nawilżanie skóry powinno być wykonywane nawet dwa razy w ciągu dnia.

do góry

W jakiej sytuacji mężczyzna powinien się zdecydować na depilację torsu lub pleców?

W obecnych czasach zabiegi kosmetyczne i estetyczne dla mężczyzn nie budzą już zdziwienia, są akceptowane i wręcz pożądane. Panowie mają możliwość poczucia się w swoim ciele równie dobrze, jak kobiety. Medycyna estetyczna i kosmetyka prześcigają się więc w nowoczesnych rozwiązaniach i zabiegach skierowanych właśnie do mężczyzn. Depilacja torsu lub pleców to szybki i nieinwazyjny sposób pozbycia się niechcianego owłosienia.

Nie ma skonkretyzowanych wskazań, które radziłyby kiedy należy wybrać się na depilacje. Zależy to od indywidualnego poczucia komfortu każdego mężczyzny. Jeżeli owłosienie na plecach lub torsie jest powodem dyskomfortu, kompleksów czy zachwiania pewności siebie, depilacja będzie doskonałym rozwiązaniem. Depilacja dla mężczyzn jest z całą pewnością wskazana w przypadkach hipertrychozy (nadmiernego porostu włosów), a także w przypadkach nadpotliwości. 

do góry

Czy można stosować depilację laserową u dzieci i nastolatków?

Depilacja laserowa jest przełomowym rozwiązaniem, którego odkrycie na zawszeodmieniło medycynę estetyczną. Jest to metoda o znacznie większej skuteczności niż tradycyjne usuwanie owłosienia. Dzięki epilacji możemy pozbyć się niechcianych włosów z niemal każdej części ciała, a efekty są niezwykle trwałe. Problem nadmiernego owłosienia zostaje rozwiązany raz na zawsze.

Częstym pytaniem, które pojawia się w kwestii depilacji laserowej, jest dolna granica wieku, od której można rozpocząć zabiegi. Z depilacji bez obawy mogą korzystać nastolatki. Najmłodsze pacjentki mają od 11 do 16 lat. 16 latki z powodzeniem mogą zapisywać się na zabiegi depilacji laserowej – włosy są w tym okresie delikatniejsze i łatwiej je usunąć. Należy jednak pamiętać, że każdy zabieg medycyny estetycznej powinien zostać poprzedzony specjalistyczną konsultacją. Osoby, które chcą skorzystać z depilacji laserowej powinny ponadto przestrzegać zasad pielęgnacji skóry zarówno przed, jak i po zabiegu. Dzięki temu otrzymają gwarancję najlepszych efektów. 

do góry

Jak pozbyć się problemu połączonych brwi?

Problem połączonych brwi dotyka głównie mężczyzn. Szacuje się, że na depilacje łuku brwiowego decyduje się co piąty mężczyzna. Bujne brwi mogą uprzykrzać życie panom w każdym wieku. Nadmierna ilość włosów w okolicach łuku brwiowego powodowana jest najczęściej przez pracę hormonów lub przez indywidualne uwarunkowania genetyczne. Zrośnięte brwi są jednak problemem natury estetycznej, który łatwo rozwiązać.

Panowie decydują się często na depilację włosków metodami tradycyjnymi – poprzez golenie i wyrywanie, jednak najlepsze, całkowicie trwałe efekty daje depilacja metodą laserową dla mężczyzn. Dzięki niej problem krzaczastych, połączonych brwi zostaje rozwiązany na zawsze. Decyzja o zabiegu laserowym może znacząco wpłynąć na poczucie pewności siebie oraz wygląd zewnętrzny panów. Odpowiednio wyregulowane brwi sprawiają, że rysy twarzy stają się delikatniejsze, a oprawa oczu bardziej wyrazista. Większość mężczyzn skutecznie pozbywa się dręczącego ich problemu. 

do góry

Które części ciała mogą być objęte laserową depilacją?

Za pomocą depilacji laserowej możemy usunąć zbędne włoski z praktycznie każdej części ciała, nawet tej gdzie skóra jest delikatna i wrażliwa. W górnej partii ciała możemy pozbyć się owłosienia znajdującego się na twarzy, w okolicach uszu, nosa, brwi, policzków czy brody.

Klienci często decydują się na depilację klatki piersiowej, karku, pach, ramion czy dłoni. Niechciane włoski można usunąć z dolnych partii ciała – brzucha, pośladków, okolic bikini, czy nóg i wierzchu stóp. Nie ma przeciwskazań co do depilacji żadnej partii ciała, chyba że skóra na niej jest uszkodzona, świeżo opalona lub kiedy klientka jest w ciąży czy karmi piersią. Osoby cierpiące na choroby skóry takie jak bielactwo, rybia łuska lub łuszczyca również nie powinny korzystać z zabiegów. Depilacji nie stosuje się także w miejscach, gdzie włosy są jasne, siwe lub rude, gdyż jej skuteczność będzie znikoma.

do góry

Dlaczego tymczasowe usuwanie włosów (np. woskiem) stymuluje ich szybszy wzrost?

Istnieje wiele zabiegów tymczasowego usuwania włosów (maszynka, depilator, wosk), które mogą być wykonywane samodzielnie w domu. Najpopularniejszym i najłatwiejszym sposobem depilacji jest golenie maszynką. Sposób ten, choć szybki i nieskomplikowany posiada wiele wad – włosy odrastają szybko, więc zabieg trzeba często powtarzać. Najistotniejsze jest jednak to, że owłosienie staje się gęstsze i twardsze, a przez to kłujące. Podobne efekty przynoszą nieumiejętnie wykonane depilacje woskiem i depilatorem – gdy włosy nie zostaną usunięte wraz z cebulką, odrastają mocniejsze.

Długotrwałe wyrywanie włosów stymuluje mieszki włosowe, przez co odrastają one szybciej. Jedynym zabiegiem, który pozwala na zawsze pozbyć się niechcianego owłosienia jest depilacja laserowa, która dociera do cebulki włosa i niszczy jego macierz. Taki włos nie odrasta lub jest bardzo osłabiony.

do góry

Urządzenia IPL a laser Laser Lightsheer - co skuteczniej usuwa owłosienie?

Technologia Lightsheer  pojawiła się na rynku już w latach 80 i od tej pory jest stale udoskonalana. Lightsheer był pierwszym laserem, który umożliwiał skuteczny i komfortowy zabieg depilacji. Urządzenia IPL zaczęły być stosowane w latach 90. Warto zaznaczyć, że IPL nie jest laserem – wykorzystuje działanie niespójnych, pulsujących fal świetlnych. Fale te mogą być wchłaniane przez różne chromofory (cząsteczki) nie uszkadzając przy tym innych tkanek. Urządzenia różnią się między sobą precyzją i skutecznością.

Technologia laserowa pozwala na oddziaływanie w ściśle określnym miejscu (wiązka lasera dociera do komórek mieszków włosowych i uszkadza je), a zatem jest skuteczniejsza i przynosi rezultaty w krótszym czasie. IPL wykorzystuje różnobarwne promienie o różnej długości, przez co jego działanie jest mniej dokładne. Porównując obydwa urządzenia, należy zwrócić uwagę na ilość zabiegów w serii, które potrzebne są do uzyskania zadowalającego efektu: przy Lightsheer od 4 do 6, a przy IPL od 6 do 8 zabiegów.

do góry

Czy powinnam woskować lub wyrywać włosy pomiędzy zabiegami depilacji laserowej?

Pomiędzy kolejnymi zabiegami depilacji laserowej odradza się stosowanie newralgicznych metod, takich jak woskowanie czy wyrywanie włosów. Wyrywając włosy, czy to za pomocą wosku, czy też pęsety lub depilatora mechanicznego, usuwana jest bowiem także cebulka, co z kolei osłabia i opóźnia pożądany końcowy efekt depilacji laserowej. Włosy nie mają wystarczająco dużo czasu aby odrosnąć do wymaganej długości, czego efektem jest zmniejszona skuteczność zabiegu laserowego usuwania włosów.
Nie ma przeciwwskazań, by między kolejnymi zabiegami depilacji laserowej nie golić włosów. Poddając się kuracji laserowego usuwania owłosienia należy jednak pamiętać, aby golić się w miarę możliwości rzadko. Golenie pomiędzy zabiegami laserowego usuwania owłosienia nie ma wpływu na efekt końcowy i nie obniża skuteczności całej kuracji.

do góry

Jakie są argumenty na wybór właśnie metody laserowego usuwania owłosienia?

Laserowe usuwanie owłosienia jest jedną z najlepszych i najskuteczniejszych metod likwidacji owłosienia. Kuracja cechuje się bardzo wysoką skutecznością, a jej efekty są niezwykle trwałe. W przeciwieństwie do innych metod usuwania owłosienia, w skutek zastosowania depilacji laserowej włoski nigdy więcej nie odrastają w miejscach poddanych kuracji. Depilacja laserowa pozwala zatem zaoszczędzić czas, gdyż po skutecznym przeprowadzeniu zabiegów dalsze usuwanie owłosienia przy użyciu innej metody (golenia maszynką lub depilatorem mechanicznym, usuwania za pomocą specjalnego kremu lub pianki do golenia, czy też woskowania). Kolejną zaletą tego rodzaju zabiegu jest całkowity brak wrastających włosków, które mogą często występować w przypadku wykorzystywania innej metody. Depilacja laserowa jest całkowicie bezpieczna i może być stosowana do usunięcia owłosienia z każdej, nawet najdelikatniejszej części ciała (okolice bikini, górna warga), gdyż nie wywołuje skutków ubocznych i pozwala osiągnąć zamierzony efekt bez wystąpienia nieprzyjemnych podrażnień.

do góry

W jakim wieku zacząć depilować swoje nogi?

Wzrost włosków jest bardzo indywidualną sprawą. Ich kolor, gęstość oraz struktura u każdej osoby jest inna. Zazwyczaj u dzieci włoski są jasne, cienkie i nie rzucają się w oczy. Może się to zmienić z okresem dojrzewania, wtedy to owłosienie staje się ciemniejsze i bardziej widoczne. Często jest to powodem zakłopotania. Okres dojrzewania może mieć odmienny przebieg oraz inne tempo u różnych osób. Nie można, więc jasno określić wieku, w jakim najlepiej zacząć depilować nogi. Z pewnością jednak lepiej nie pozbywać się owłosienia, kiedy jest ono jeszcze jasne i prawie niewidoczne. Może to przyczynić się do przedwczesnego odrastania. Depilację woskiem lub depilatorem można rozpocząć, kiedy włoski są dostatecznie długie, trzeba jednak pamiętać, że u osób młodszych próg bólu może być niższy. Nastolatki mogą również korzystać z zabiegów depilacji laserowej. Należy pamiętać, że żeby zabieg był skuteczny włoski muszą być ciemne. Osoby niepełnoletnie muszą przyjść na zabieg z rodzicem lub opiekunem.

do góry

Depilacja w czasie miesiączki - czy warto?

Miesiączka jest to szczególny czas dla kobiecego organizmu i u każdej kobiety może przebiegać inaczej. Niektóre panie cierpią z bólu i najchętniej nie wychodziłyby z domu. Są też takie, które nie odczuwają żadnych nieprzyjemnych skutków menstruacji. Podczas całego cyklu zmienia się w naszym ciele natężenie hormonów. W pierwszych dniach cyklu, kiedy występuje krwawienie, w kobiecym organizmie jest niski poziom estrogenów. Przez to skóra może być bardziej ściągnięta i sucha oraz łatwiej ulegać podrażnieniom. Bardzo ważne, by dbać o nawilżanie skóry w całym cyklu miesięcznym, dzięki czemu skutki niedoboru estrogenów nie będą tak odczuwalne. Miesiączka nie jest przeciwskazaniem do przystąpienia do zabiegów depilacji. Należy jednak pamiętać, że podczas okresu zwiększa się nasza wrażliwość na ból, a więc zabieg może być bardziej nieprzyjemny, zwłaszcza dla kobiet o niskim progu bólu. Ze względów higienicznych lepiej nie wykonywać depilacji okolic bikini w czasie krwawienia.

do góry

Czym różni się depilacja laserowa od fotodepilacji?

Depilacja laserowa jest metodą, w której wykorzystuje się skupione wiązki światła, czyli laser. Jego promienie docierają w głąb skóry, uszkadzając mieszek włosowy, co przyczynia się do jego zaniku. Światło lasera jest pochłaniane przez barwnik, znajdujący się we włosie. Im więcej barwnika we włosie (im jest ciemniejszy) tym skuteczność zabiegu jest wyższa. Fotodepilacja z kolei oparta jest na działaniu impulsu świetlnego. Jako źródło światła wykorzystywana jest lampa ksenonowa, która emituje fale o różnej długości, przez co nagrzewa także tkanki otaczające cebulki. Zabieg jest skuteczny w usuwaniu włosów ciemnych i płytko osadzonych. Największą różnicą między depilacją laserową a fotodepilacją jest skuteczność. Według badań na 1 zabieg z użyciem lasera trzeba wykonać średnio 3 zabiegi IPL. Dodatkowo fotodepilacja nie gwarantuje całkowitej i trwałej redukcji owłosienia.

do góry