Chat with us, powered by LiveChat

Depilacja laserowa a leki

Depilacja laserowa to zabieg, który cieszy się dużą popularnością wśród osób, które chcą skutecznie zredukować ilość owłosienia na skórze. Pomijając działanie estetyczne tego zabiegu, pozwala on zlikwidować problemy takie jak: wrastające włoski czy zapalenie mieszków włosowych. Depilację laserem można wykonać niemal na każdej części ciała, dlatego wielu osobom poprawia ona codzienny komfort.

Przed rozpoczęciem zabiegów w naszym salonie umawiamy każdego klienta na bezpłatną konsultacje. W trakcie takiego spotkania nasz kosmetolog wyklucza możliwe przeciwwskazania do wykonania depilacji oraz wykonuje próbę laserową, aby dostosować parametry lasera do włosów i skóry. Dodatkowo przeprowadza dokładną analizę przyjmowanych suplementów oraz ziół, ponieważ zdarza się, że stosowanie niektórych produktów czy leków, może okazać się czasowym przeciwwskazaniem do depilacji. 

Przyjmowanie leków a depilacja laserowa 

Niektóre grupy leków posiadają działanie światłoczułe, czyli zwiększające wrażliwość skóry na na światło. Należy pamiętać, aby poinformować kosmetologa prowadzącego zabieg o wszystkich przyjmowanych lekach. 

Wykluczenie leków przed przystąpieniem do zabiegów depilacji laserowej jest kluczowe, aby nie doszło do skutków ubocznych, takich jak: 

● przebarwienia 

● pęcherze 

● poparzenie skóry 

Wiele leków stosowanych przez nas w życiu codziennym należy do grupy światłoczułych. Są to między innymi: 

  1. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, NLPZ (Ibuprofen, Ketoprofen, Naproksen), należy zrobić odstęp 48h od zażycia tych leków. Taki sam odstęp dotyczy również leków takich jak Aspiryna, Polopiryna. Dozwolone jest przyjmowanie leków przeciwbólowych na bazie Paracetamolu np. Apap. 
  2. Antybiotyki, leki przeciwbakteryjne (azytromycyna, ciprofloksacyna, kotrymoksazol, nitrofurantoina, doksycyklina, metronidazol), w przypadku przyjmowania tych leków odstęp między ostatnią przyjętą dawką, a zabiegiem powinien wynosić nie mniej niż trzy tygodnie. Pomijając działanie fotouczulające tych substancji – ich przyjmowanie świadczy o osłabieniu oraz stanie zapalnym w organizmie, co również jest przeciwwskazaniem do zabiegu. 
  3. Leki przeciwtrądzikowe – kiedy są przyjmowane doustnie, odstęp pomiędzy końcem kuracji a zabiegiem musi wynosić co najmniej 6 miesięcy. Jeśli leki stosowane są miejscowo poza okolicą poddawaną zabiegowi to nie są one przeciwwskazaniem. 
  4. Leki antydepresyjne (Zoloft, Prozac, Adapin), większość leków z tej grupy ma właściwości światłoczułe i nie należy wykonywać zabiegów depilacji laserowej podczas ich stosowania. 
  5. Leki antyhistaminowe, najpopularniejsze leki z tej grupy takie jak: Clatra, Zyrtec czy Alertec nie są fototoksyczne, natomiast inne mogą zawierać substancje aktywne np.: prometazyna, terfenadyna, difenhydramina. 
  6. Leki hormonalne (etinylestradiol, noretynderon, lewotyroksyna) nie są przeciwwskazaniem. 

Depilacja laserowa a zioła 

Warto pamiętać, że poza lekami często przyjmujemy suplementy diety. Bywają w nich substancje pochodzenia roślinnego – zioła. Niektóre z nich posiadają silne właściwości fotouczulające i przy ich regularnym stosowaniu należy odczekać do 2 tygodni, przed wykonaniem zabiegu depilacji laserowej. Jeśli jednorazowo napijesz się herbatki ziołowej/przyjmiesz suplement diety na bazie ziół wystarczy, że zrobisz dwudniowy odstęp pomiędzy ich zażyciem a zabiegiem. 

Zioła o działaniu światłoczułym to głównie: dziurawiec, nagietek, bergamotka, arcydzięgiel, skrzyp polny. 

Grupa substancji mogących doprowadzić do powstania efektów niepożądanych po zabiegu depilacji laserowej jest dość obszerna, dlatego w naszym salonie przykładamy dużą uwagę do tego, aby wywiad z klientem na konsultacji był jak najbardziej szczegółowy, co pomoże wykluczyć możliwe przeciwwskazania. Właśnie dlatego bardzo ważna jest relacja klienta z kosmetologiem, aby w trosce o zdrowie, zabieg był przeprowadzany bez ryzyka pojawienia się skutków ubocznych. 

Kosmetolog Olga Gołębiewska