Chat with us, powered by LiveChat

Depilacja laserowa a hirsutyzm

Depilacja laserowa jest najbardziej skuteczną metodą usuwania owłosienia w obrębie niemal całego ciała. Po usługę sięga coraz więcej kobiet i mężczyzn. Terapia przynosi rewelacyjne efekty, daje ogromny komfort, a nie kiedy ulgę – w przypadku zapalenia mieszków włosowych czy innych chorób. Zdarza się, że nadmierne owłosienie jest następstwem chorób lub zaburzeń hormonalnych. Czy znane jest Ci hasło: “hirsutyzm”? Jeżeli nie to zaraz wyjaśnimy, co to właściwie jest i jak wpływa na ilość owłosienia pojawiającego się na ciele kobiety. 

Hirsutyzm co to? 

Hirsutyzm to nic innego, jak nadmierne owłosienie u kobiet, spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. W kobiecym organizmie hormony takie jak testosteron, androstendion i dihydrotestosteron wytwarzane są w jajnikach i nadnerczach w niskich stężeniach. W następstwie wydzielania zbyt dużej ilości androgenów u kobiet dochodzi do hirsutyzmu. Występuje w miejscach typowych dla mężczyzn – górna warga (wąsik), broda, podbródek, szyja. Panie skarżą się na mocne owłosienie również na całym ciele – pachy, nogi, ręce czy bikini. Zaburzenie to jest przyczyną dyskomfortu, a nawet niekiedy stałego przygnębienia czy depresji. Innymi skutkami zaburzeń hormonalnych mogą być: niski głos, nieregularne miesiączkowanie, niepłodność i trądzik. 

Mogą one być także wywołane lekami hormonalnymi: androgenami, pochodnymi progesteronu (najczęściej środkami antykoncepcyjnymi) lub steroidami, a nawet ciążą czy okresem pokwitania – oba zjawiska wiążą się z zachwianiem gospodarki hormonalnej. Hirsutyzm może być również następstwem chorób takich jak: zespół policystycznych jajników, wrodzony przerost nadnerczy, nowotwory jajnika lub nadnerczy, choroby układu hormonalnego, np. hiperprolaktynemia, niedoczynność tarczycy, akromegalia, dysgenezje gonad, otyłość.

Istnieje także hirsutyzm idiopatyczny, w którym nadmierne owłosienie występuje przy prawidłowym poziomie androgenów, regularnych cyklach miesiączkowych i prawidłowym obrazie jajników w badaniu USG. Przyczyną powstawania może być nadmierna aktywność enzymu 5α- reduktazy, która przekształca testosteron do jego bardziej aktywnej formy – dihydrotestosteronu. Może także wystąpić nadmierna wrażliwość mieszków włosowych na androgeny, co skutkuje wzrostem włosów. Leczenie jest zależne od przyczyny występowania hirsutyzmu. Zazwyczaj przyjmuje się leki obniżające poziom androgenów w organizmie. Świetnym sposobem do usunięcia włosów jest depilacja laserowa. Oczywiście po konsultacji oraz po wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań.

Jaka jest skuteczność depilacji laserowej przy hirsutyzmie

Depilacja laserowa jest bardzo skuteczną metodą usuwania owłosienia, szczególnie w przypadku mocnych i ciemnych włosów. Przy hirsutyzmie rewelacyjnie sprawdzi się laser diodowy. Laser działa na zasadzie selektywnej fototermolizy. Oznacza to, że wiązka światła laserowego dociera w głąb mieszka włosowego, podgrzewa „cebulkę” włosa. Dioda oddziałuje na melaninę, czyli na naturalny barwnik zawarty w skórze i we włosach. W konsekwencji cebulka obumiera i wypada. Najlepsze efekty zabiegów są, gdy włos jest w aktywnej fazie wzrostu – anagenu, dlatego ważne jest to, aby wykonać serię zabiegów.  Przy prawidłowym funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej terapia na ciało wynosi 8-10 zabiegów w odstępie 6-8 tygodni. Przy depilacji laserowej twarzy, odstęp między zabiegami może wynosić 4 tygodnie. W przypadku nadmiernego owłosienia, związanego z zaburzeniami hormonalnymi, trzeba być przygotowanym na to, że będziemy potrzebować większej ilości zabiegów. Bardzo ważne jest to, aby prowadzić leczenie u lekarza endokrynologa. Należy jednak pamiętać, aby zawsze informować kosmetologa o lekach lub o ich zmianie, ponieważ jest dużo preparatów światłouczulających i musimy wykluczyć wszystkie przeciwwskazania. Ponadto należy uważać na wszelkie inne leki, nawet przeciwbólowe – musimy odczekać do zabiegu przynajmniej  48 h. Należy nie pić herbat ziołowych, bowiem większość z nich jest fotouczulających – rumianek, skrzyp polny, nagietek, dziurawiec, mięta, pokrzywa i wiele innych. Warto odstawić suplementy diety wpływające na kondycję włosów, ponieważ zawierają zioła oraz mikro i makroelementy, które mogą wywołać poparzenia lub przebarwienia. Trzeba pamiętać, że stosowanie produktów wymienionych powyżej wpływa także na włosy na całym ciele, przez co efekty depilacji laserowej mogą być bardzo słabe. 

Autor: Karolina Jaroń, Kosmetolog